Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Win McNamee, ČTK/AP

Trump už teď myslí na znovuzvolení, na kampaň vybral 450 miliónů

Americký prezident Donald Trump se okamžitě po své loňské lednové inauguraci pustil do přípravy dalších voleb v listopadu 2020, v nichž chce usilovat o znovuzvolení. Během loňského roku shromáždil na novou volební kampaň 22 miliónů dolarů (téměř 450 miliónů korun), napsala agentura Reuters. Jeho počínání je podle expertů neobvyklé, protože úřadující prezidenti se kampaní za své znovuzvolení začínají zabývat obvykle až po druhém roce svého prvního mandátu.

Americký prezident Donald Trump Foto: Win McNamee, ČTK/AP
Trump už teď myslí na znovuzvolení, na kampaň vybral 450 miliónů

Většinu finančních příspěvků loni podle Trumpových spolupracovníků poukázali drobní dárci, jejichž částky nepřevyšovaly sumu 200 dolarů (asi 4000 korun).

„Nikdy v minulosti se žádnému prezidentovi nepodařilo v prvním roce v úřadu shromáždit tolik peněz, nikdy žádný prezident neměl tak velkou podporu drobných dárců, kteří ho neopouštějí," uvedla v prohlášení prezidentova snacha Lara Trumpová, která působí jako poradkyně jeho volebního štábu.

Trumpův předchůdce Barack Obama měl po prvním roce pobytu v Bílém domě na volebním kontě osm miliónů dolarů. Podle Reuters ale nešlo o nové dary, nýbrž o přebytky z předešlé volební kampaně. Kampaň za své znovuzvolení zahájil Obama ve třetím roce svého prvního mandátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků