Hlavní obsah
Empire State Building očima amerického prezidenta Donalda Trumpa Foto: Uncredited, ČTK/AP

Trump umělcem? Jeho náčrtek mrakodrapu fixou jde do dražby. A je o něj zájem

Americký prezident Donald Trump se pomalu stává vyhledávaným výtvarným umělcem. Alespoň podle zájmu, jaký jeho drobné črty newyorských motivů vyvolávají při dražbách uměleckých děl. Losangeleská aukční síň Julien's oznámila, že 19. října bude dražit kresbu, na níž Trump v roce 1995 zachytil nejznámější newyorský mrakodrap Empire State Building.

Empire State Building očima amerického prezidenta Donalda Trumpa Foto: Uncredited, ČTK/AP
Trump umělcem? Jeho náčrtek mrakodrapu fixou jde do dražby. A je o něj zájem

Jednoduchý náčrtek fixou o rozměrech zhruba 30 krát 23 centimetrů vytvořil realitní magnát Trump pro jednu floridskou charitativní aukci v době, kdy na Floridě otvíral své luxusní letovisko Mar-a-Lago.

Aukční dům Julien's uvedl, že tehdy šel náčrtek podepsaný autorem do dražby s vyvolávací cenou nižší než 100 dolarů (zhruba 2200 korun). Nyní je jeho hodnota odhadována na 8 až 12 tisíc dolarů, tedy asi 177 až 265 tisíc korun.

Obraz nedávno zabitého lva Cecila na Empire State Building v New Yorku.

Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Část výtěžku z dražby, která se uskuteční v Los Angeles a také na internetu, má jít na podporu amerického rozhlasu NPR. Dražena budou i další díla současných autorů a známých osobností.

Nynější americký prezident se nejméně s jedním svým výtvarným počinem v poslední době na prestižní aukci už uplatnil. Jeho kresba newyorského panoramatu z roku 2005 se na konci července prostřednictvím losangeleské aukční síně Nate D. Sanders prodala za 29 184 dolarů (640 200 korun). Vyvolávací cena přitom činila 9000 dolarů (necelých 200 tisíc korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků