Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump dorazil do texaského McAllenu na hranici s Mexikem Foto: Leah Millis, Reuters

Trump přiletěl na inspekci hranice s Mexikem

Americký prezident Donald Trump přiletěl ve čtvrtek na krátkou inspekci pohraničních oblastí sousedících s Mexikem, kde plánuje vybudovat ocelovou bariéru blokující nelegální migraci, pašování drog a pronikání zločinců.

Americký prezident Donald Trump dorazil do texaského McAllenu na hranici s Mexikem Foto: Leah Millis, Reuters
Trump přiletěl na inspekci hranice s Mexikem

Návštěvu zahájil v texaském městě McAllen ležícího na hraniční řece Rio Grande, kde se setkal s místními pohraničníky. Region podle agentury AP velmi často vyhledávají migranti z Mexika.

Texaským pohraničníkům ve čtvrtek řekl, že pohraniční bariéra, ať už zděná, nebo ocelová, zadrží 90 až 95 procent nezákonně proudících migrantů. „Je jedno, jak tomu říkáme, ale bude to,” prohlásil o zpevnění hranic.

„Buď vyhrajeme a uděláme kompromis, který je vítězstvím pro všechny, nebo vyhlásím stav nouze,” citovala prezidenta americká média. O podobě kompromisu se Trump nezmínil. Na Twitteru také oznámil, že kvůli rozpočtové krizi ruší cestu na mezinárodní ekonomické fórum do švýcarského Davosu, kam měl odcestovat 21. ledna.

Američtí pohraničí si si v texaském McAllenu fotí Donalda Trumpa

Foto: Leah Millis, Reuters

Už před odletem z Washingtonu Trump novinářům řekl, že pokud se s demokraty nedohodne na financování plotu, na jehož stavbu žádá v přepočtu téměř 130 miliard korun, nebude váhat s vyhlášením stavu nouze. Takový krok by podle některých expertů byl právně sporný a vedl by k žalobám. Stav nouze lze vyhlásit pouze v případě ohrožení národní bezpečnosti USA, což by Bílý dům obtížně prokazoval.

Spor s demokraty o bariéru vedl k zablokování financí pro čtvrtinu amerických vládních úřadů, které trvá už bezmála tři týdny. Trump ze vzniklé krize obvinil demokraty. „Opozičníci a demokraté si jsou vědomi, že musíme mít silnou hraniční ostrahu, ale nechtějí přiznat Trumpovi další z mnoha vítězství,” napsal na Twitteru.

Většina ilegálních imigrantů ale přichází do USA legálně na pracovní vízum. Po jeho vypršení ale USA neopustí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků