Hlavní obsah
Černohorský premiér Milo Djukanović na zasedání a NATO Foto: Francois Lenoir, Reuters

Trump podepsal přijetí Černé hory do NATO, zbývá už jen Španělsko

Americký prezident Donald Trump podepsal protokol o přijetí Černé Hory do Severoatlantické aliance, čímž ze strany Spojených států ukončil ratifikační proces. Dnes to oznámil Bílý dům. S výjimkou Španělska už všichni členové NATO, včetně České republiky, začlenění této balkánské země do obranné aliance schválili.

Černohorský premiér Milo Djukanović na zasedání a NATO Foto: Francois Lenoir, Reuters
Trump podepsal přijetí Černé hory do NATO, zbývá už jen Španělsko

Trumpův podpis na listině se očekával, neboť jeho administrativa přijetí Černé Hory do NATO podporuje. Na konci března souhlas drtivou většinou vyslovil Senát USA, podpis prezidenta byl pak posledním krokem.

Protokol o přistoupení podepsali představitelé Černé Hory a členských zemí Aliance loni v květnu v Bruselu. Odstartoval se tím ratifikační proces, na jehož konci se Černá Hora stane 29. členem aliance.

Prezident USA Donald Trump během středeční tiskové konference před Bílým domem

Foto: Yuri Gripas, Reuters

Zbývající souhlas musí vydat Španělsko, jehož senátoři o ratifikaci budou hlasovat 17. května. Už nyní se černohorští zástupci mohou jako pozorovatelé účastnit všech jednání bloku.

Přistoupení Černé Hory k NATO bude prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků