Hlavní obsah
Joe Biden v Oválné pracovně podepisuje exekutivní příkazy. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump nechal v Bílém domě Bidenovi vlídný dopis

Donald Trump se sice nezúčastnil inaugurace svého nástupce Joea Bidena, dodržel však jinou tradici - nechal mu v Bílém domě dopis. Biden to potvrdil a zmínil, že z úcty k Trumpovi by nechtěl hned uvádět, co se v něm píše. Dopis však označil za šlechetný.

Joe Biden v Oválné pracovně podepisuje exekutivní příkazy. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump nechal v Bílém domě Bidenovi vlídný dopis

„Prezident napsal velmi šlechetný dopis,“ řekl Biden novinářům v Oválné pracovně, když podepisoval exekutivní příkazy, jimiž rušil řadu Trumpových nařízení. Co se v něm píše, však neřekl: „Protože je to soukromé, nebudu o tom mluvit, dokud o tom nebudu mluvit s ním, ale bylo to šlechetné.“

I tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na následné tiskové konferenci odmítla říci více k tomu, co se v listu píše. „Tento dopis byl soukromý, jak vám všem řekl, byl jak šlechetný, tak i vlídný.“ Zmínila pouze, že Biden jej nechce zveřejnit jednostranně.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Trumpovy děti se slzami v očích poslouchají otcův poslední prezidentský projev.

Video: Reuters

Vysoký Trumpův poradce popsal CNN dopis jako „osobní vzkaz”, ve kterém oroduje za úspěch země a za to, aby nová administrativa pečovala o zemi. Dodal, že byl jednou z mnoha věcí na Trumpově úterním seznamu úkolů.

Trump podle jednoho zdroje CNN dopis neukázal většině svých poradců.

Tradice od dob Reagana

Od odchodu Ronalda Reagana z Bílého domu se stalo tradicí, že dosluhující prezident napíše dopis svému nástupci a nechá ho v Oválné pracovně. Trump sám takový dopis dostal od Baracka Obamy. Tehdy mu hned volal, ale Obama byl ještě v letadle do Palm Springs a nemohl hovor přijmout. Když pak Trumpovi volal, prezidentovi poradci ho nespojili, řekli mu jen, že mu Trump chtěl poděkovat. Oba muži tak spolu nikdy přímo nemluvili.

Zanechání dopisu je o to překvapivější, že se Trump nejen neúčastnil inaugurace, ale dokonce v rozlučkovém projevu na základně Andrews ani Bidena nejmenoval, i když v původním textu řeči jeho jméno bylo. Popřál pouze „nové administrativě hodně štěstí a velký úspěch“, aniž by uvedl, že jde o Bidenovu administrativu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků