Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Trump nabídl setkání íránskému prezidentovi Rúhánímu

Americký prezident Donald Trump v pondělí nabídl, že se kdykoliv a bez jakýkoliv podmínek setká s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Podle zpravodajského serveru BBC návrh Trump učinil během tiskové konference s italským premiérem Giuseppem Contem v Bílém domě. Nabídka přichází poté, co na sebe Trump a Rúhání začátkem měsíce slovně útočili.

Prezident USA Donald Trump Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP
Trump nabídl setkání íránskému prezidentovi Rúhánímu

"Setkám se s kýmkoliv. Věřím v jednání," uvedl Trump. "Pokud se budou chtít setkat, setkáme se," citoval server BBC amerického prezidenta.

V květnu Spojené státy vypověděly svou účast v mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, na jejímž základě Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně výměnou za odstranění části mezinárodních sankcí.

V nadcházejících dnech se USA chystají proti Íránu opět zavést sankce, a to navzdory nesouhlasu dalších signatářů dohody, tedy Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.

Spojené státy s nedůvěrou sledují činnost Íránu na Blízkém východě a jsou spojencem Izraele a Saúdské Arábie, tedy dvou nepřátel Íránu.

Trump tento měsíc teheránské vedení varoval před "následky, jakým v dějinách čelil dříve jen málokdo". Reagoval tak na slova íránského prezidenta Rúháního, který řekl, že "Amerika by měla vědět, že mír s Íránem je mírem všech mírů a válka s Íránem je matkou všech válek".

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků