Hlavní obsah
Hillary Clintonová Foto: Mike Blake, Reuters

Trump je povahově nevhodný pro Bílý dům, tvrdí Clintonová

Republikánský kandidát Donald Trump je „povahově nevhodný” pro úřad prezidenta USA a jeho zahraničně politické návrhy jsou „nebezpečně zmatené”. V projevu v kalifornském San Diegu to ve čtvrtek prohlásila pravděpodobná kandidátka Demokratické strany pro prezidentský úřad Hillary Clintonová. Ona sama prý nabízí „moudrou a zásadovou” zahraniční politiku.

Hillary Clintonová Foto: Mike Blake, Reuters
Trump je povahově nevhodný pro Bílý dům, tvrdí Clintonová

Volební štáb Clintonové už předem označil její čtvrteční projev na západě USA za salvu útoků proti Trumpovi, který už si na rozdíl od bývalé první dámy nominaci své strany zajistil. Oba politiky čeká v úterý poslední velký boj v rámci letošních primárek, jehož vyvrcholením bude právě hlasování v Kalifornii. Trump je prakticky jistým vítězem, Clintonová v souboji se svým soupeřem Berniem Sandersem o nominaci podle průzkumů vede.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Clintonová, která v první vládě Baracka Obamy zastávala funkci ministryně zahraničí, se ve své zahraniční politice chce soustředit na to, aby Spojené státy zůstaly rozhodující silou na celém světě. Trumpova vize je podle ní méně bezpečná a méně celosvětové angažovaná.

Svého republikánského soupeře nijak nešetřila a vykreslila ho jako osobu nebezpečnou a zároveň směšnou. Trump je podle ní schopen rozpoutat jadernou válku jen proto, že se mu "někdo dostane pod jeho velmi tenkou kůži". Jeho ideje "nejsou prostě jen jiné, jsou nebezpečně zmatené. Nejsou to vlastně ani ideje, je to série bizarních tirád, osobních útoků a otevřených lží," prohlásila.

"Tvrdí, že rozumí zahraniční politice, protože organizoval soutěž o světovou královnu krásy v Rusku," řekla Clintonová.

Trump "není schopen zastávat funkci, která vyžaduje znalosti, důslednost a velkou odpovědnost," konstatoval dále a připomněla některé jeho kontroverzní výroky, které pronesl na adresu NATO, Ruska nebo Severní Koreje.

"Je to snůška lží o mé zahraniční politice," reagoval Trump.

Podpora šéfa Sněmovny reprezentantů

Podporu miliardářovi dal veřejně najevo šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan. Veřejně oznámil, že v listopadových prezidentských volbách bude hlasovat hlasovat pro Donalda Trumpa. Ryan se připojil ke svému kolegovi z vedení Senátu Mitchi McConnellovi, který Trumpa podpořil v úterý.

Související témata:

Donald Trump v debatě republikánských kandidátů na prezidenta USA

Foto: Mike Blake, Reuters

Hillary Clinton v americkém Kongresu

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků