Hlavní obsah
Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Trump a daně? Deset let je neplatil, píše New York Times

Americký prezident Donald Trump v deseti z posledních patnácti let údajně neodváděl žádné daně. Informaci přinesl list The New York Times, který se odvolává na daňové záznamy. Trump takovou zprávu označil za falešnou.

Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Trump a daně? Deset let je neplatil, píše New York Times

V roce 2016, tedy v době svého zvolení do prezidentského úřadu, měl americký prezident podle listu odvést na federální dani z příjmu pouhých 750 dolarů (17 500 korun).

Trumpovy zprávy pro daňový úřad podle listu vykreslují podnikatele, který inkasuje stovky milionů dolarů ročně, ale vykazuje chronické ztráty, což využívá k tomu, aby se vyhnul placení daní. Ze záznamů má rovněž vyplývat, že Trump čím dál více závisí na vydělávání peněz z aktivit, které ho jako prezidenta staví do střetu zájmů.

Vysoce výnosným podnikem byla televizní reality show The Apprentice (Učedník), z níž Trumpovi plynuly příjmy v úhrnné výši 427,4 milionu dolarů (asi deset miliard korun), vyplývá ze záznamů. Oproti tomu realitní byznys, včetně hotelů či golfových rezortů, vykazoval vysoké ztráty.

Osobně ručí za miliardy

List dále uvedl, že prezident si odečetl z daní náklady ve výši 70 tisíc dolarů (1,63 milionů korun) za holiče v době vysílání pořadu The Apprentice. Devět Trumpových společností si snížilo daňový základ o celkem 95 464 dolarů (2,23 milionu korun), které na kadeřníka a make-up vynaložila také Trumpova dcera Ivanka.

Z materiálů deníku navíc vyplývá, že Trump osobně ručí za dluhy ve výši 421 milionu dolarů (9,84 miliardy korun), z nichž 300 milionů dolarů (7,01 miliardy korun) je splatných v nadcházejících čtyřech letech.

Zveřejňování finančních a daňových záznamů vysokých ústavních činitelů má ve Spojených státech dlouhou tradici a prezidentští kandidáti obvykle tyto záznamy předkládají již během volební kampaně. Trump to však dosud odmítal s odkazem na probíhající vyšetřování ze strany finančního úřadu IRS.

Trump na tiskové konferenci v Bílém domě označil zprávu listu za „totální fake news”. Prohlásil, že daně platí, neposkytl však žádné podrobnosti, napsala agentura AP.

Jeden z právníků prezidentovy společnosti Trump Organization ve vyjádření pro The New York Times uvedl, že Trump v uplynulém desetiletí zaplatil na daních miliony dolarů.

Trump zveřejnění svých daňových přiznání dlouhodobě odmítá. The New York Times tvrdí, že získal daňové záznamy Trumpa a jeho podniků pokrývající více než dvě desetiletí.

Kdo zaplatil víc, ať zvedne ruku

Demokraté považují daňová přiznání za klíčová ohledně prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných i jeho obchodních aktivit. Šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyzval na twitteru Američany, aby zvedli ruku ti, kteří zaplatili na federálních daních více než prezident.

Nejnovější zjištění může podle analytiků narušit Trumpův pečlivě budovaný obraz úspěšného podnikatele. Agentura DPA však v této souvislosti upozorňuje, že Trump odmítl zveřejnit své záznamy i před volbami v roce 2016, v nichž se utkal s tehdejší prezidentskou kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Když v kampani poukazovala na údajně nízké daňové odvody svého protikandidáta, Trump odvětil, že minimalizace daní svědčí ze všeho nejvíc o jeho chytrosti.

Zveřejnění údajů z těchto záznamů přichází zhruba měsíc před prezidentskými volbami 3. listopadu a zároveň krátce před úterní televizní debatou, v níž se Trump poprvé střetne se svým demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků