Hlavní obsah
Městem New York prošel 21. září zřejmě nejmohutnější průvod protestující proti poškozování klimatu, zúčastnilo se ho podle odhadů až 300 000 lidí. Foto: Profimedia.cz

Tropy se sunou na sever, varuje zpráva klimatologů o nadprůměrně teplém září

Poté, co Pentagon v pondělí zveřejnil varovnou zprávu konstatující, že klimatické změny představují bezprostřední hrozbu pro bezpečnost Spojených států, oznámila nadace Climate Central (CC) společně s NASA, že letošní září bylo – opět – nadprůměrně teplé. NASA hlásí, že podle satelitního měření u povrchu pevnin a na hladině oceánů byla teplota o 0,77 stupně Celsia vyšší než dlouhodobý průměr všech měsíců září mezi lety 1951–80.

Městem New York prošel 21. září zřejmě nejmohutnější průvod protestující proti poškozování klimatu, zúčastnilo se ho podle odhadů až 300 000 lidí. Foto: Profimedia.cz
Tropy se sunou na sever, varuje zpráva klimatologů o nadprůměrně teplém září

Září 2014 překonalo i rekord z letošního srpna, který byl dosud nejteplejším měsícem.

Nadace CC vypočítala, jaké teploty čekají obyvatele amerických měst, jestli svět proti oteplování nic razantního nepodnikne: palčivá vedra, jež nyní zažívá americký středozápad, budou na konci století mučivě „normální“ už na většině území USA.

Subtropické pobřežní Miami se z 31 stupňů „ohřeje“ díky brzdícímu efektu Atlantiku jen o čtyři stupně, ale vnitrozemský Denver v Coloradu bude mít v létě místo ještě snesitelných 34 už rovných 40 a Las Vegas ze současných 38 zpraží 45 stupňů. Megapole New York omývaná chladnými vodami oceánu a řeky Hudson si místo současných 28 stupňů bude muset zvyknout na víc jak 33 stupňů.

Městem New York prošel 21. září zřejmě nejmohutnější průvod protestující proti poškozování klimatu, zúčastnilo se ho podle odhadů až 300 000 lidí.

Foto: Profimedia.cz

Možná tahle čísla přimějí Washington, aby v boji s oteplováním nespoléhal tolik na zatím neexistující „nové technologie“ a přistoupil na omezení skleníkových emisí, jak to doporučují klimatologové. Pak by tam koncem století v létě nemuselo být očekávaných 36 stupňů a teploměr by mohl ukazovat snesitelných 30 stupňů jako teď.

V Dallasu v létě běžně 40 stupňů
Teploměry v texaském Dallasu letos v létě ukazovaly v průměru 34,3 stupně. V roce 2100 by sahaly už ke čtyřicítce.
V Bostonu, kde se v létě pohybují kolem 26 stupňů, bude o šest víc
V horském Salt Lake City stoupnou ze současných 31 na 37 stupňů.
Zdroj: Climate Central

Pentagon varuje před stoupajícími oceány

Americké ministerstvo obrany, které se dosud zajímalo o klimatické změny jen v přímé souvislosti s působením svých vojáků, tentokrát poprvé varovalo před důsledky oteplování. Jde o bezprostřední ohrožení civilizace vyžadující okamžitou reakci, varoval Pentagon.

„Úbytek ledovců vytvoří tlak na zdroje vody na některých místech naší polokoule. Devastace, hurikány, tajfuny a cyklóny mohou zasít sémě nestability. Sucha a neúroda mohou zanechat milióny lidí bez prostředků k životu a rozpoutat vlnu masové migrace,“ prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel.

Poplach ve vojenských kruzích zvedla studie, kterou si Pentagon nechal vypracovat mezinárodním týmem nezávislých vědců. Ti došli k závěru, že tempo zvedání hladiny oceánu za posledních sto let nemá obdoby v celém úseku posledních šesti tisíciletí.

Šokující bylo už pouhé připomenutí, že hladina se od přelomu 19. a 20. století do dnešní doby zvedla skoro o čtvrt metru. Alarmující je ale křivka dynamiky celého procesu: zatímco celých 90 let stoupala hladina vcelku pravidelně o 1,7 milimetru za rok, od začátku 90. let dodnes činí roční skok 3,2 milimetru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků