Hlavní obsah
Džochar Carnajev Foto: Reuters

Trest smrti, porota vyřkla ortel nad bostonským atentátníkem

Dvanáctičlenná porota v pátek po 14hodinové poradě rozhodla, že Džochar Carnajev, obžalovaný ze spoluúčasti na pumovém atentátu na maratón v Bostonu, bude odsouzen k trestu smrti. Exekuce se vykoná smrtící injekcí. Carnajev na vynesení rozsudku nijak nereagoval. Při atentátu zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění.

Džochar Carnajev Foto: Reuters
Trest smrti, porota vyřkla ortel nad bostonským atentátníkem

Podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové je verdikt odpovídajícím trestem za jeho hrůzný zločin.

"Víme velmi dobře, že žádný verdikt nedokáže uzdravit duše těch, kteří ztratili své milované, ani mysl a těla těch, kteří utrpěli při tomto zbabělém útoku závažná zranění. Nejvyšší trest je ale odpovídajícím trestem za tento hrůzný zločin a doufáme, že s dokončením tohoto trestního procesu vše skočí i pro oběti a jejich rodiny," uvedla Lynchová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Když se o verdiktu dozvěděl Carnajevův otec žijící v ruském Dagestánu, prý do telefonu jen zanaříkal a zavěsil, uvedla AP.

Rodiče atentátníka Anzor a Zubejda Carnajvovi ve svém bytě v Dagestánu

Foto: Musa Sadulayev, ČTK/AP

Porota shledala Čečence Carnajeva  vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku už na počátku dubna, a to ve všech 30 bodech obžaloby. Porotci pouze zvažovali, zda mu udělí trest smrti, nebo doživotí.

K tomu, aby nad ním byl vynesen verdikt trest smrti, stačilo, aby ho dostal v jednom ze 17 bodů obžaloby, v nichž mu porota přiřkla vinu.

Tehdy osmiletý Martin Richard,Krystle Campbellová a studentka Lu Ling-c´ jsou oběti bostonského atentátu.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Žalobci tvrdili, že byl nyní jednadvacetiletý Džochar v přípravě a provedení atentátu rovnocenným partnerem hlavnímu strůjci atentátu svému bratrovi Tamerlanovi, a proto si nic než nejvyšší trest nezaslouží.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: U soudu se promítaly nové záběry z útoku v Bostonu

Video: Reuters

Carnajev se ke svým činům přiznal. Podle jeho obhájců však byl pod vlivem svého o šest let staršího bratra, jehož policie na útěku zastřelila. Obhajoba proto pro Džochara žádala doživotní trest.

Tento argument ale nikoho neobměkčil.

BEZ KOMENTÁŘE: Běžec natočil výbuch v Bostonu z vlastního pohledu

Video: LiveLeak.com

Rozhodnutí o trestu smrti bylo jednomyslné. Pokud by se stalo, že by některý z porotců nabyl dojmu, že by Carnajev neměl být potrestán popravou, byl by obviněný automaticky odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Záběry exploze v Bostonu

Video: Reuters

Soud se konal v americkém státě Massachusetts, kde byl trest smrti před víc než 30 lety zrušen, ale Carnajev byl souzen podle federálních zákonů, které hrdelní trest připouštějí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků