Hlavní obsah
Devin Patrick Kelley Foto: Texas Department of Safety/Handout, ČTK/AP

Texaský střelec byl v psychiatrické léčebně, zbraň vůbec neměl mít

Bývalý příslušník vojenského letectva Devin Kelley, který v neděli v texaském kostele zavraždil 26 lidí, byl v minulosti umístěn do psychiatrické léčebny, odkud nakrátko uprchl. Vyhrožoval svým nadřízeným smrt, uvedla agentura AP.

Devin Patrick Kelley Foto: Texas Department of Safety/Handout, ČTK/AP
Texaský střelec byl v psychiatrické léčebně, zbraň vůbec neměl mít

Kelley, který od roku 2010 sloužil u letectva, se podle policejní zprávy zveřejněné texaskou televizí KPRC-TV pokusil před pěti lety pronést na základnu nedovolené střelné zbraně. Poté, co vyhrožoval svým nadřízeným smrtí, byl umístěn v ústavu pro duševně choré ve státě Nové Mexiko, odkud se mu nakrátko podařilo uprchnout, než byl objeven policií. Po čase byl z léčebny propuštěn.

V roce 2012 byl vojenským soudem shledán vinným z násilí na manželce a dítěti a potrestán ročním vězením. Také byl degradován, a nakonec v roce 2014 z letectva propuštěn. Manželka se s ním následně rozvedla. Podle místního šerifa si pro svůj čin vybral kostel, kam občas chodili její příbuzní, kteří však v době střelby na místě nebyli.

Osudová chyba letectva

Kelly podle federálního zákona jako člověk trestaný za násilný čin neměl mít možnost legálně se dostat ke zbrani, avšak letectvo nezaneslo informace o jeho trestu do kontrolního systému zájemců o koupi zbraní. Proto si mohl pořídit poloautomatickou pušku, s níž vtrhl na bohoslužbu.

Republikánský senátor John Cornyn v úterý oznámil, že hodlá předložit návrh zákona, který by zajistil, aby všechny federální úřady uváděly údaje o trestech do zmíněné databáze.

Kelley v baptistickém kostele v texaském městečku Sutherland Springs postřílel 26 lidí včetně několika malých dětí a dalších 20 lidí zranil. Z kostela se pokusil ujet, pronásledovali jej však dva ozbrojení místní obyvatelé. Po krátké přestřelce a havárii se podle policie sám zastřelil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků