Hlavní obsah
 

Takhle to začalo. Výtržníci strhli bariéry a vnikli do Kapitolu

Tříkrálové vniknutí příznivců končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu připravilo o život celkem čtyři lidi. Záběry pořízené přímo z místa ukazují, kdy došlo k prvnímu průlomu připravených bariér, které měly podobnému vniknutí zabránit.

 
Takhle to začalo. Výtržníci strhli bariéry a vnikli do Kapitolu

„Vy se stáhněte. Uhněte nám. USA,“ křičel dav před několika policisty, kteří stáli u vratkých bariér vytvořených ze zábradlí. Po krátké výměně názorů výtržníci bariéry překonali a zranili při tom jednu z policistek. Někteří jedinci se vrhli do potyčky se strážci zákona a jiní utíkali k budově Kapitolu.

Trumpovi příznivci nakonec pokořili i budovu a dostali se do vnitřních prostor Kapitolu, ve kterém sídlí obě komory amerického parlamentu: Senát i Sněmovna reprezentantů. Senátoři, kteří jednali o potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách, museli být evakuováni. Zasedání bylo nakonec přerušeno na šest hodin, po kterých byl proces volby nového prezidenta v americkém parlamentu dokončen a vítězství Joea Bidena bylo definitivně stvrzeno.

Výtržníkům se podařilo vniknout i do kabinetu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a z vnější strany budovy dokonce rozbíjeli okna. Jejich řádění si vyžádalo celkem čtyři lidské životy. Tři lidé zemřeli po náhlých zdravotních příhodách, jednu ženu zastřelili příslušníci pořádkových sil Kapitolu.

Trumpovi zbývají do konce funkčního období necelé dva týdny. Jeho nástupce Joe Biden bude inaugurován 20. ledna. Trump s výsledky voleb nesouhlasí, nicméně uvedl, že svou funkci předá.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků