Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump. Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Sulejmání zabíjel Američany, měl být zlikvidován už dávno, prohlásil Trump

Íránský generálmajor Kásim Sulejmání zabil či zranil tisíce Američanů, zabíjel i ve své zemi a odstraněn měl být dávno, uvedl v pátek na Twitteru americký prezident Donald Trump. Velitel íránských elitních jednotek Kuds byl zabit v noci na pátek při americkém raketovém útoku na letiště v iráckém Bagdádu. Pentagon uvedl, že útok byl proveden na „přímý rozkaz prezidenta“.

Americký prezident Donald Trump. Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP
Sulejmání zabíjel Američany, měl být zlikvidován už dávno, prohlásil Trump

„Generál Kásim Sulejmání během delšího období zabil nebo ošklivě zranil tisíce Američanů a připravoval zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí včetně nedávného velkého počtu protestujících zabitých v samotném Íránu,“ napsal šéf Bílého domu na Twitteru v prvním podrobnějším komentáři ke smrti íránského generála.

Velitel jednotek Kuds Kásím Sulejmání byl zabit v pátek ráno poté, co přiletěl na bagdádské letiště z Libanonu. Když společně s abú Mahdím Muhandisem, zástupcem velitele Sil lidové mobilizace, což jsou irácké šíitské milice, odjížděl z letiště, zasáhly je rakety.

Íránci Sulejmáního považovali za hrdinu, legendu, z euroamerického úhlu pohledu byl v zemi uznávanou celebritou i autoritou v jedné osobě. Jeho zabití tak pravděpodobně vyvolá odvetu – pohrozil jí nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chameneí a varoval před ní například i bývalý americký viceprezident Obamovy administrativy Joe Biden.

Trump v jiném tweetu, které napsal po pátečním útoku, Íránce nepřímo vyzval k jednání. „Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!“ uvedl.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek prohlásil, že USA stále stojí o zmírnění napětí na Blízkém východě, a nikoli o válku. V rozhovoru se CNN ministr zároveň řekl, že nepochybuje o tom, že útok na Sulejmáního zachránil životy Američanů.

Ke zmírnění napětí na Blízkém východě po zabití Sulejmáního vyzvaly mimo jiné Británie, Německo či Francie. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že „další eskalaci je třeba se vyhnout za každou cenu“.

„Spirála násilí, provokací a odvet, které jsme byli svědky v Iráku v posledních týdnech, musí skončit,“ napsal Michel na Twitteru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků