Hlavní obsah
Přehrada na řece Xingu bude třetí největší na světě. Foto: Profimedia.cz

Stovky domorodců obsadily stavbu obří hydroelektrárny v Amazonii

Stovky lidí ve čtvrtek obsadily staveniště plánované gigantické vodní elektrárny v brazilském státě Pará. Protesty jsou poklidné, žádné střety nejsou hlášeny. S odvoláním na místní indiánské aktivisty o tom v noci na pátek informovala agentura AP.

Přehrada na řece Xingu bude třetí největší na světě. Foto: Profimedia.cz
Stovky domorodců obsadily stavbu obří hydroelektrárny v Amazonii

"(Přehrada) Belo Monte bude postavena jen tehdy, když složíme ruce do klína a nic neuděláme," prohlásila Juma Xipaiaová, která stojí v čele domorodých aktivistů. "Nebudeme mlčet. Naši předci bojovali, abychom tady mohli být."

Na staveništi na řece Xingú, která je přítokem Amazonky, je přes 600 demonstrantů. Jsou mezi nimi nejen indiáni, ale také rybáři a obyvatelé z okolí řeky. Konsorcium Norte Energia, které vodní dílo staví, demonstrace potvrdilo.

Organizace hájící lidská práva i další kritici tvrdí, že kvůli přehradě Belo Monte se budou muset přestěhovat tisíce indiánů a že stavba značně poškodí životní prostředí. Norte Energia kritiku odmítá a tvrdí, že přehrada neovlivni kvalitu života indiánů, kteří oblast obývají.

Přehrada Belo Monte s výkonem 11 000 megawattů má být třetí největší vodní elektrárnou na světě. Její stavba má stát přes 191 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků