Hlavní obsah

Stažení USA z Iráku do dubna 2008 schválila Sněmovna

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek přijala zákon, podle kterého by se američtí vojáci měli z Iráku stáhnout do dubna příštího roku. Úřad prezidenta George Bushe již před časem varoval, že hlava státu bude takový zákon vetovat. Bush tak již jednou učinil v případě podobného zákona z konce května.

Stažení USA z Iráku do dubna 2008 schválila Sněmovna

Pro zákon hlasovalo 223 členů Sněmovny reprezentantů, 201 bylo proti.

Hlasování přišlo jen několik hodin poté, co Bílý dům představil nejnovější, nepříliš uspokojivé hodnocení vývoje v Iráku. [celá zpráva]

Podle hodnocení splnila irácká vláda méně než polovinu úkolů, které jí Washington v rámci plánu o rekonstrukci Iráku uložil. Bush v projevu rovněž žádal americkou veřejnost i její zákonodárce o dostatek času, prostředků a trpělivosti. "Teď není vhodná doba pro rozhodnutí o stažení," řekl a připustil, že je stále potřeba "vykonat mnoho práce".

Bush použije znovu práva veta

Čtvrteční krok Sněmovny je považován za symbolický, neboť Bush pravděpodobně zákon smete ze stolu, jako již učinil jednou. [celá zpráva]

Nicméně předsedkyně dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová podotkla, že nejnovější zpráva Bílého domu o Iráku ukazuje, že je na čase, aby se američtí vojáci vrátili domů. Její názor sdílí stále více Američanů [celá zpráva] včetně politických představitelů z rivalského republikánského tábora. "Prezident nás stále nabádá k trpělivosti, ale co je potřeba - a co také Američané žádají - je udání nového směru," pověděla Pelosiová.

Bush k tomuto při čtvrtečním projevu řekl: "Amerika je z války unavená a já tomu rozumím. Tato válka je odporná. Je to válka, v níž se nepřítel nezdráhá zabíjet nevinné muže, ženy a děti jen proto, aby dosáhl svých politických cílů. Hluboké obavy našich lidí mne nepřekvapují."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků