Hlavní obsah
Velvyslanectví USA v Havaně Foto: Profimedia.cz

Spojené státy stáhly diplomaty z Kuby kvůli tajemným útokům

Spojené státy stahují od pátku přes polovinu svého osazenstva z velvyslanectví na Kubě kvůli tajemným útokům, po nichž se cítili špatně. Současně varovaly turisty před návštěvou ostrova, protože k některým útokům došlo i v hotelích.

Velvyslanectví USA v Havaně Foto: Profimedia.cz
Spojené státy stáhly diplomaty z Kuby kvůli tajemným útokům

O zdravotních problémech hovořilo 21 zaměstnanců, kteří si stěžovali na lehký otřes mozku, hluchotu, zmatenost i nevolnost. Postiženi jsou i dva Kanaďané. [celá zpráva]

Z amerického velvyslanectví odjíždějí všichni členové sboru, kteří nejsou potřeba a rodinní příslušníci diplomatů. „Dokud kubánská vláda nezajistí bezpečnost našich lidí, budeme omezeni na nouzový personál,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Spojené státy také přestaly na neurčitou dobu vydávat víza.

Původně se problémy připisovaly sonickým útokům, ale Kuba popřela, že je podnikala, či s nimi něco měla společného. Neznámé útoky se nepodařilo objasnit, i když je vyšetřovaly kubánské úřady, americká FBI a kanadská Královská jízdní policie. „Neznáme prostředky, metody ani to, jak byly útoky podniknuty,“ uvedl nejmenovaný americký představitel pro BBC.

Útok neslyšitelným zvukem

„Nemůžeme vyloučit možnost, že za tím stojí třetí strana,” uvedl americký představitel. [celá zpráva]

O sonických útocích se mluvilo především kvůli tomu, že někteří lidé si stěžovali na hluchotu. Podle experta na bioelektromagnetismus Denise Bedata je ale z technického hlediska „docela pravděpodobný útok neslyšitelným zvukem”. „Ultrasonické vlny, které není člověk schopen slyšet, mohou být vysílány reproduktorem se zesilovačem, který nemusí být velký a může být vně i uvnitř domu,“ dodal Bedat.

Zmínil v této souvislosti americkou energetickou zbraň ADS, který vysílá vlny horka, tedy vlny o frekvenci 96 GHz o délce 3,2 mm.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků