Hlavní obsah
 

SpaceX představila vesmírnou loď Dragon V2

Americká soukromá společnost SpaceX představila variantu své vesmírné lodě Dragon, která je určena pro přepravu astronautů. Plavidlo označované jako Dragon V2, tedy verze dva, novinářům ve čtvrtek večer místního času (pátek brzy ráno SELČ) ukázal zakladatel a šéf firmy Elon Musk.

 
SpaceX představila vesmírnou loď Dragon V2

Loď, kterou bude stejně jako první verze dragona vynášet do kosmu raketa Falcon 9, bude díky vlastním motorům schopna po návratu z kosmu řízeně a měkce přistát na pevnině. Při přistání kabina dosedne na výsuvné vzpěry.

„Takhle by kosmické lodě měly v 21. století přistávat," řekl Musk. „Umožní to rychlé opětovné využití plavidla." Pro případ nouzového přistání nicméně bude Dragon V2 vybaven i padákovým systémem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dragon V2 má sedm míst pro posádku a postranní raketové motory, které mají umožnit přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci nebo jiném vesmírném tělese.

Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

SpaceX od roku 2012 vysílá své automatické nákladní lodě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), do dvou až tří let chce uskutečnit první let s lidskou posádkou.

Manuální ovládání

Musk ještě před oficiální ceremonií prohlásil, že pilotovaná verze dragona bude vypadat futuristicky a že bude připomínat „mimozemské plavidlo".

Elon Musk ze společnosti SpaceX při představování lodi Dragon V2

Foto: Mario Anzuoni, Reuters

Představená kapsle byla vybavena sedmi křesly pro posádku, kterým dominuje výklopný ovládací panel s dotykovými obrazovkami. Musk při prezentaci upozornil, že všechny klíčové ovládací prvky jsou z bezpečnostních důvodů manuální. Kabina je také vybavena okny.

Lodě Dragon mají v budoucnu zajišťovat dopravu astronautů do kosmu. Spojené státy v současné době nemají žádnou loď pro posádku, plně tak musí spoléhat na ruské sojuzy.

Motory (v popředí) lodi Dragon V2

Foto: Mario Anzuoni, Reuters

Zatímco vyřazené americké raketoplány přistávaly jako letadla a sojuzy dosedají na padácích, Dragon V2 je vybaven postranními raketovými motory, které umožní přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci či jakékoli jiné planetě či vesmírném tělese.

Zmíněné motory budou mít i bezpečnostní funkci, neboť v případě havárie nosné rakety bude s jejich pomocí plavidlo schopné se kdykoli během stoupání odpoutat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků