Hlavní obsah
Americký ministr energetiky Rick Perry Foto: Chris Carlson, ČTK/AP

Demokraté poslali obsílku kvůli Trumpově ukrajinské kauze ministrovi Perrymu

Trojice výborů Sněmovny reprezentantů USA, která je pod kontrolou demokratů, si obsílkou vyžádala od amerického ministra energetiky Ricka Perryho veškeré dokumenty, které se mohou týkat jeho role v ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters. Případ se týká Trumpovy snahy získat v Kyjevě kompromitující informace o svém volebním soku Joeu Bidenovi.

Americký ministr energetiky Rick Perry Foto: Chris Carlson, ČTK/AP
Demokraté poslali obsílku kvůli Trumpově ukrajinské kauze ministrovi Perrymu

„V poslední době vyvolávají veřejné zprávy otázky o vaší možné roli v tlumočení či podpoření prezidentova silného vyjádření vůči ukrajinskému prezidentovi,“ napsali v obsílce Perrymu předsedové sněmovních výborů pro dohled, tajné služby a zahraniční vztahy, které se kauze věnují. Po ministrovi chtějí, aby Kongresu USA dokumenty předložil do 18. října.

Kauza vypukla kvůli stížnosti takzvaného whistleblowera, který v srpnu upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že americký prezident vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna v ukrajinské firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak. Podle podezření Trump zneužil svůj úřad a žádal tak zasahování cizí země do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Biden je považován za favorita pro získání demokratické kandidatury pro příští prezidentské volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků