Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Server WikiLeaks je nedostupný, údajně čelí organizovanému útoku

Server WikiLeaks, jenž chce v neděli zveřejnit citlivé americké diplomatické dokumenty, je nedostupný. Jeho správci prostřednictvím svého účtu na sociální síti Twitter uvedli, že za to může soustředěný útok. Jeho neznámí autoři server WikiLeaks zaplavili více požadavky, než dokáže zvládnout, a stránku tak vyřadili z provozu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Server WikiLeaks je nedostupný, údajně čelí organizovanému útoku

Její správci ale uvedli, že ani případný útok je v úmyslu zveřejnit tajné americké informace nezastaví.

"(Tištěná média) El Pais, Le Monde, Spiegel, Guardian a The New York Times dnes zveřejní mnoho hlášení amerických ambasád i v případě, že stránka WikiLeaks nebude fungovat," uvedli na Twitteru.

Server WikiLeaks by měl v neděli spolu s vybranými médii začít publikovat téměř tři miliony dokumentů, které obsahují citlivé informace týkající se americké zahraniční politiky.

Americké ministerstvo zahraničí v minulých dnech některé zahraniční vlády informovalo, že některé dokumenty mohou být považovány za kompromitující, urážlivé nebo znevažující. Některým státníkům osobně telefonovala ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Server byl zřejmě zaplaven množstvím dat

První informace o obsahu dokumentů by měly být podle některých zdrojů publikovány v neděli ve 22:30 SEČ. "V současnosti čelím masovému útoku typu distribuovaného odmítnutí služby," uvedl server ale krátce po 17:30 SEČ.

Při tomto typu útoku útočníci svůj cíl zaplaví velkým množstvím dat, jako kdyby si například stránku v jednu chvíli otevřelo obrovské množství uživatelů, a odstaví je tak od internetu.

Server WikiLeaks letos už dvakrát zveřejnil tajné dokumenty o válce v Iráku a spojeneckých operacích v Afghánistánu. Stejně jako v těchto případech i by nicméně i tentokrát měly být nejprve publikovány úryvky a analýzy tajných dokumentů v několika světových listech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků