Hlavní obsah
Senátorka Kamala Harrisová na archivním snímku Foto: John Amis, ČTK/AP

Senátorka Harrisová vzdala boj o Bílý dům

Pětapadesátiletá americká senátorka Kamala Harrisová odstoupila v úterý z klání o demokratickou nominaci do prezidentských voleb příští rok. Když v lednu ohlásila nominaci, sledovalo to v Oaklandu 20 000 lidí, jenomže se v houfu ostatních kandidátů nedokázala prosadit a nezískala na kampaň dost peněz.

Senátorka Kamala Harrisová na archivním snímku Foto: John Amis, ČTK/AP
Senátorka Harrisová vzdala boj o Bílý dům

O tom, že ze souboje o nominaci odstupuje, Harrisová informovala své podporovatele e-mailem: „Podívala jsem se ze všech úhlů na to, co mám, a v posledních dnech jsem dospěla k jednomu z nejtěžších rozhodnutí svého života. Moje prezidentská kampaň prostě nemá dost prostředků, které potřebujeme pro její pokračování. Nejsem miliardářka, nemohu si platit vlastní kampaň. A jak kampaň pokračovala, bylo stále těžší a těžší získávat peníze potřebné pro další souboj.“

Joe Biden, který má mezi kandidáty největší podporu, Harrisovou ocenil: „Mám z toho smíšené pocity, protože je to velmi pevná a solidní osoba plná talentu. Je to kandidát první třídy.“

Pětapadesátiletá Harrisová, která je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie, byla jedinou ženskou zástupkyní menšin v souboji o nominaci na prezidentskou kandidaturu. Měla velké zkušenosti z politiky, v Kalifornii byla státní zástupkyní a dobře se jí dařilo v červnové debatě. Její popularita ale v uplynulých měsících podle průzkumů klesla, uvedla agentura Reuters. Pohybovala se v jednociferných číslech, aktuálně měla čtyřprocentní podporu. Poté, co na začátku své kampaně získala 12 milionů dolarů, se jejímu týmu nedařilo získat dost dalších prostředků.

Senátorka Kamala Harrisová na archivní fotce

Foto: Gretchen Ertl, Reuters

Chtěla demokratické voliče sjednotit, jejím sloganem bylo heslo „Pro lidi”, čímž se odkazovala ke kariéře prokurátorky, ale nezaujala mladší, progresivnější a levicové voliče, kteří v ní viděli „policajta”. Čelila kritice kvůli tomu, že stíhala lidi kvůli užívání drog, přičemž je sama zkusila.

Odchod Harrisové zužuje pole uchazečů o prezidentskou funkci přesně dva měsíce před začátkem stranických primárek a dává šanci dalším demokratickým kandidátům získat si přízeň senátorčiných stoupenců, i když jejich počet je tak malý, že z nich zřejmě nebude nikdo výrazně profitovat.

Zatím je v klání patnáct uchazečů, největší šance má stále Joe Biden, značnou podporu však mají i Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová. Zamíchat kartami může bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, který vstoupil do klání na poslední chvíli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků