Hlavní obsah
K monitorování se používá letoun Tupolev Tu-154. Foto: Profimedia.cz

Rusko uskuteční pozorovací let nad USA

Rusko uskuteční tento týden monitorovací let nad Spojenými státy. Bude se konat v rámci programu Otevřené nebe mezi 8. a 13. prosincem, oznámil v pondělí podle webu International Business Times předseda ruského Střediska pro omezení jaderného nebezpečí Sergej Ryžkov.

K monitorování se používá letoun Tupolev Tu-154. Foto: Profimedia.cz
Rusko uskuteční pozorovací let nad USA

„V rámci mezinárodní smlouvy o otevřeném nebi skupina ruských inspektorů plánuje provést pozorovací let ruského Tupolevu Tu-154M-LK-1 nad územím USA,“ oznámil Ryžkov.

Let se uskuteční z kalifornské základny Travis a může být do vzdálenosti 4000 km. Na palubě ruského monitorovacího letounu budou spolu s ruskou posádkou i američtí experti, kteří dohlédnou na to, že let bude odpovídat podmínkám monitorovací mise.

Ruské oznámení přišlo krátce poté, co americký letoun třetí listopadový týden v rámci stejné dohody provedl monitorovací let nad Ruskem, při kterém pořídil snímky vojenského vybavení. Důvodem byl strach z přesunu ruských sil na Ukrajinu.

Dohoda o otevřeném nebi umožňuje všem 34 signatářům podnikat monitorovací lety nad zbylými státy s cílem ověřit, zda aktivity jeho vojenských sil nejsou hrozbou. Byla podepsána v Helsinkách v březnu 1992 a v platná je od 1. ledna 2002. Rusko ji ratifikovalo v květnu 2001.

Velitel Chris Nelson z amerického námořnictva, který dohlížel na misi nad Ruskem, uvedl: „Většina světa ani neví, že tato smlouva existuje. Vždy, když zmiňuji, že ruský letoun letěl nad USA, aby pořizoval snímky, to lidi úplně šokuje.“

V ČR se o smlouvě ví, protože ruský monitorovací letoun An-30 přede dvěma lety při nezvládnutém přistání v Čáslavi havaroval a shořel. Šest lidí bylo zraněno. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků