Hlavní obsah
Velitel amerických kosmických sil Jay Raymond Foto: Profimedia.cz

Rusko otestovalo raketu schopnou ničit satelity

Rusko ve středu otestovalo raketu, která dokáže ničit satelity na nízké oběžné dráze, uvedlo americké velitelství kosmických sil. Podle webu Foreign policy to komplikuje americké plány investovat do sítě komunikačních satelitů předávajících rychle a efektivně data z dalších družic i jiných zdrojů, což má zvýšit schopnost amerických sil reagovat rychle.

Velitel amerických kosmických sil Jay Raymond Foto: Profimedia.cz
Rusko otestovalo raketu schopnou ničit satelity

„Test je dalším důkazem ruské pokrytecké politiky ohledně kontroly zbraní ve vesmíru, jejímž cílem je omezit schopnosti Spojených států, zatímco nemá žádný záměr zastavit svůj program kosmických protizbraní,“ uvedl šéf amerického kosmického velitelství Jay Raymond po testu. Ten se uskutečnil, byť Rusko zápolí s narůstající epidemií koronaviru a odložilo i přehlídku ke Dni vítězství 9. května.

Podle Foreign Policy je test protidružicové rakety další ukázkou toho, jaké klade Rusko výzvy Spojeným státům ve vesmíru, poté, co americký prezident Donald Trump nechal zřídit kosmické síly.

Časopis Time v únoru informoval o tom, jak dva ruské satelity sledovaly jeden americký. Jedna ruská družice se začala k americkému satelitu přibližovat krátce po vypuštění v listopadu loňského roku. Dostal se k němu na vzdálenost 100 mil (160 km) „Považujeme toto chování jako neobvyklé a znepokojivé. Má potenciál vytvořit ve vesmíru nebezpečnou situaci,“ řekl Raymond.

Bylo to poprvé, kdy americké ozbrojené síly veřejně oznámily hrozbu pro nějakou určitou americkou družici ze strany protivníka. Podle Pentagonu, Bílého domu i Kongresu tento incident jasně potvrzoval potřebu vzniku amerických kosmických sil, které byly zřízeny 20. prosince loňského roku.

Ruské satelity už dříve několikrát sledovaly americké a přiblížily se k nim velmi blízko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků