Hlavní obsah

Rozsáhlý požár ohrožuje klíčový zdroj vody pro San Francisko

Mohutný požár lesů na okraji Yosemitského národního parku v Kalifornii se rozšířil hlouběji na jeho území. Oheň se také dostal do blízkosti nádrže, která je zdrojem vody pro velkou část San Franciska. Úřady kvůli hustému dýmu musely v parku evakuovat několik tábořišť, informovala agentura Reuters.

Rozsáhlý požár ohrožuje klíčový zdroj vody pro San Francisko

"Požár nepředstavuje bezprostřední nebezpečí, kouř má ale tak velký dopad, že tyto oblasti evakuujeme," sdělil podle agentury Reuters mluvčí.

Hasiči bojují s ohněm na okraji Yosemitského národního parku.

Foto: ČTK/AP

Představitelé parku uvedli, že úplné uzavření parku nebo jeho hlavních atrakcí zatím neplánují.

Požár se šíří dva týdny.

Foto: Max Whittaker , Reuters

Lesní požár dosud strávil 54 000 hektarů půdy. V samotném parku, který patří mezi nejoblíbenější turistické oblasti západu USA, oheň do nedělního odpoledne sežehl 4850 hektarů. Na západní straně parku si vynutil uzavření oblasti White Wolf a evakuaci 13 ze 74 tábořišť, uvedl mluvčí parku Tom Medema. V jednom z tábořišť podle něj bylo zhruba 25 lidí. Kolik jich ale muselo celkem z tábořišť odejít, mluvčí neuvedl.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Oheň ohrožuje dodávky elektrické energie a vody do San Franciska, které leží asi 320 kilometrů na západ od parku. V neděli se požár přiblížil do vzdálenosti zhruba 3,2 kilometru od nádrže Hetch Hetchy, která zásobuje vodou asi 85 procent San Franciska, uvedla tamní komise veřejných služeb.

Související téma

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků