Hlavní obsah

Republikáni v americkém Kongresu ostře kritizovali čtvrteční rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy ustoupit od plánů předchozí republikánské vlády vybudovat protiraketový štít, jehož prvky měly být i v České republice a v Polsku.

Republikáni v Kongresu kritizují Obamovo rozhodnutí

Obamův soupeř v prezidentských volbách John McCain řekl, že jde o "jednostranné rozhodnutí a vážný omyl", který "zpochybňuje diplomatické závazky vůči České republice a Polsku a může podkopat způsob, jakým se ve střední Evropě vnímá americké vůdcovství".

Šéf republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell označil rozhodnutí za nebezpečné, krátkozraké a z dlouhodobého hlediska škodlivé pro zájmy Spojených států. "Ve válce proti terorismu se nesmíme ke svým spojencům obrátit zády," řekl.

Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner vyzval prezidenta, aby "toto špatné rozhodnutí přezkoumal, zařadil se po bok spojenců a dělal to, co je dobré pro bezpečnost Američanů". Podle Boehnerova názoru Obamovo rozhodnutí "posiluje Rusko a Írán na úkor spojenců (USA) v Evropě".

Poslanec Howard McKeon vyslovil znepokojení nad tím, že Bílý dům "neuznává hrozbu, jakou představuje íránský režim".

Sarkozy: je to skvělý úmysl

Naopak francouzský prezident Nicolas Sarkozy rozhodnutí přivítal. Podle něj je rozhodnutí skvělé. Sarkozy rovněž doufá, že to ocení Rusko, které se proti úmyslu umístit v ČR americký radar a v Polsku desítku antistřel opakovaně a velmi hlasitě stavělo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků