Hlavní obsah
Palestinská vlajka před sídlem OSN v New Yorku Foto: Andrew Kelly, Reuters

Před sídlem OSN vlaje palestinská vlajka

Palestina si v plném rozsahu zaslouží uznání jako stát. Prohlásil to ve středu na Valném shromáždění OSN předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás před plánovanou ceremonií, kdy na newyorském sídle OSN byla vůbec poprvé vztyčena palestinská vlajka. Pro Abbáse jde o symbol národní hrdosti. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Abbásův projev kritizoval.

Palestinská vlajka před sídlem OSN v New Yorku Foto: Andrew Kelly, Reuters
Před sídlem OSN vlaje palestinská vlajka

Abbás v projevu upozornil, že Palestina, která má v OSN status nečlenského pozorovatelského státu, si plné uznání zaslouží. Připomněl "obrovské oběti", které podle něho musel palestinský lid vynaložit, a dodal, že Palestinci již projevili hodně trpělivosti za všechna léta, která museli prožít v utrpení a vyhnanství.

Pro zpravodajský server The Huffington Post Abbás řekl, že vztyčení vlaky je pro Palestince vysoce emotivní záležitostí a je předmětem národní hrdosti.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás s palestinskou vlajkou před jejím vyvěšením u sídla OSN v New Yorku

Foto: Andrew Kelly, Reuters

Podle něho souhlas většiny Valného shromáždění s tímto symbolickým krokem znovu potvrdil, že Palestinci nejsou osamoceni v úsilí o svobodu, naplnění jejich práv a ukončení desítek let "izraelské okupace a útlaku".

USA a Izrael proti

Pro příslušnou rezoluci k vyvěšení vlajky zvedli ruku zástupci 119 ze 193 členských států OSN. Proti jich hlasovalo osm, včetně Spojených států a Izraele. Pětačtyřicet zemí, včetně většiny členských států Evropské unie, se hlasování zdrželo.

Ceremonie vztyčení vlajky se kromě Abbáse zúčastnil generální tajemník OSN Pan Ki-mun a řada politiků včetně například francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

Izrael: Nezodpovědné  

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém.

Z dosavadních kol mírových rozhovorů mezi Palestinci a Izraelem ale zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Konečná mírová dohoda je v nedohlednu a Palestinci prosazují v zahraničí uznání svého státu bez jejího uzavření.

Úřad izraelského premiéra dnes Abbásovu řeč v OSN označil za "prolhanou a podporující podněcování k násilí a bezpráví na Blízkém východě".

"Vyzýváme palestinské úřady a jejich vůdce, aby jednali odpovědně, přistoupili na návrh Izraele a zahájili přímá jednání s Izraelem bez kladení si podmínek," uvedl úřad premiéra Benjamina Netanjahua. Zároveň dodal, že Abbás "nemá v úmyslu dosáhnout mírové dohody".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků