Hlavní obsah
Amy Lapposová Foto: AP

Před deseti lety se mě dotkl nosem. Bývalý americký viceprezident Joe Biden čelí nařčením

Už druhá Američanka nařkla šestasedmdesátiletého bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena z nevhodných dotyků, o které nestála. Ani v jednom případě se však Biden žen nedotýkal na intimních místech. Stalo se tak v době, kdy rostou spekulace, že by Biden mohl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2020, i když se sám k této možnosti nevyjádřil. Přesto se považuje za favorita demokratických primárek.

Amy Lapposová Foto: AP
Před deseti lety se mě dotkl nosem. Bývalý americký viceprezident Joe Biden čelí nařčením

Bidenova někdejší asistentka Amy Lapposová (43) tvrdí, že se jí před deseti lety dotýkal na benefiční akci v domě v Connecticutu. Novinám Hartfort Courant sdělila, že viceprezident vstoupil do kuchyně, aby poděkoval skupině poradců, chytil ji oběma rukama za obličej a otřel se svým nosem o její.

Vyzvala proto Bidena, aby nekandidoval: „Nevyžádaná náklonnost není v pořádku. Dělat z žen objekty není v pořádku.”

Bývalý americký viceprezident Joe Biden

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Bidenův mluvčí v reakci na nejnovější obvinění odkázal na Bidenovo nedělní prohlášení, kde stálo: „V průběhu mnoha let, které jsem strávil volebními kampaněmi a ve veřejném prostoru, jsem si mnohokrát podal ruku, objal někoho, projevil náklonnost, podporu a útěchu, a nikdy jsem se nedomníval, že jsem se choval nevhodně. Dospěli jsme však do důležité doby, kdy ženy mají pocit, že mohou a měly by hovořit o svých zkušenostech, a muži by jim měli naslouchat, a to já budu.“

Mluvčí současně obvinil pravicové trolly, že se snaží poškodit obraz Bidena.

Jako první Bidena z nevhodných dotyků a polibků nedávno obvinila demokratická politička Lucy Floresová. Newyorskému časopisu The Cut řekla, že v listopadu 2014, kdy jí Biden pomáhal v její neúspěšné kandidatuře na viceguvernérku státu Nevada, k ní před vystoupením na veřejnosti zezadu přistoupil, položil jí obě ruce na ramena, přičichl k jejím vlasům a pak jí dal dlouhý polibek zezadu na hlavu.

Lucy Floresová na fotografii z roku 2016

Foto: Michelle Rindels, ČTK/AP

Floresovou podpořilo několik demokratů. Senátorka Elizabeth Warrenová řekla, že je potřeba, aby Biden poskytl odpověď. Podobně se vyjádřila i senátorka Amy Klobucharová.

O Bidenovi se v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami v roce 2020 hovoří jako o možném uchazeči o nominaci demokratů. Bývalý viceprezident se ale ještě nevyjádřil, zda do klání vstoupí. Podle jeho bývalé poradkyně Cynthie Hoganové po obviněních o kandidatuře neuvažuje. Průzkumy ho nicméně považují za favorita.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků