Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Požáry a hurikán rázně vtrhly do volebního duelu Biden–Trump

Trump je klimatický žhář – a věda o oteplování ve skutečnosti nic neví. Tak se v pondělí počastovali soupeři o prezidentský úřad demokrat Joseph Biden a současný šéf Bílého domu Donald Trump. Ten přijel do Kalifornie spalované nevídanou vlnou požárů, zatímco z Mexického zálivu se na USA řítil hurikán Sally.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Požáry a hurikán rázně vtrhly do volebního duelu Biden–Trump

„Dáte-li klimatickému žháři další čtyři roky v Bílém domě, proč by mělo kohokoli překvapit, že bude hořet víc Ameriky a že bude víc Ameriky pod vodou?“ zaútočil Biden na prezidenta, který připsal vinu za požáry v Kalifornii špatné údržbě lesů a bagatelizoval teorie o oteplování.

Demokratický kandidát na prezidenta USA a někdejší viceprezident Joe Biden během nominačního projevu

Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Demokrat současně nabídl svůj plán zelené infrastruktury, jenž má přinést pracovní místa a obnovu po roce ztraceném pandemií, jejíž kontrolu zpackal přístup Trumpovy administrativy.

„Nemyslím si, že věda ví. Opravdu,“ přerušil Trump výklad kalifornského ministra přírodních zdrojů Wadea Crowfoota, že oteplování a sucho násobí požáry. „Bude se ochlazovat. Jen to sledujte,“ tvrdil prezident. „Kéž by s vámi věda souhlasila,“ odpověděl mu ministr.

Demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom si ale Trumpa vychutnal. Poděkoval mu slušně za rychlou pomoc federální vlády a její objem, ale připomněl mu, že 57 procent pozemků v jeho státě je federálních a jen tři procenta tvoří lesy pod správou státu Kalifornie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků