Hlavní obsah
Satelitní záběry odhalují škody na základnách v Iráku využívaných americkými vojáky Foto: Reuters

Pentagon přiznal 34 zraněných vojáků při íránském útoku

Íránský útok na Američany využívanou základnu v Iráku z 8. ledna způsobil zranění mozku 34 příslušníkům armády USA, oznámil Pentagon. Bezprostředně po útoku Bílý dům tvrdil, že zraněn nikdo nebyl, minulý týden ministerstvo obrany USA ohlásilo otřes mozku jedenácti Američanů.

Satelitní záběry odhalují škody na základnách v Iráku využívaných americkými vojáky Foto: Reuters
Pentagon přiznal 34 zraněných vojáků při íránském útoku

Íránský útok byl reakcí na americkou operaci u bagdádského letiště, při níž byl zabit významný íránský generál Kásim Sulejmání. Terčem raketového útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Žádné oběti na životech útok nezpůsobil, přestože Teherán původně uváděl až 80 mrtvých amerických vojáků.

Prezident Donald Trump po útoku na základny prohlásil, že žádný americký voják nebyl zabit ani zraněn. Před dvěma dny ale řekl, že „slyšel o tom, že je bolí hlava a trpí několika dalšími věcmi“.

Týden po útoku Pentagon oznámil, že při raketovém útoku bylo zraněno jedenáct vojáků. „Žádný příslušník amerických ozbrojených sil nebyl při íránském útoku zabit, několik se však léčilo kvůli příznakům otřesu mozku, který utrpěli během explozí,“ uvedl tehdy kapitán Bill Urban působící jako mluvčí Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Podle nynějšího prohlášení mluvčího Pentagonu bylo osmnáct zraněných převezeno do nemocnic v Německu a v Kuvajtu, zbylých šestnáct zůstalo na základně v Iráku. Osm vojáků bylo z německé nemocnice už propuštěno a v pátek odletěli do USA na pozorování nebo k dalšímu léčení, uvedl mluvčí Jonathan Hoffman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků