Hlavní obsah
James Bain se po propuštění zdraví s rodinou. Foto: Profimedia.cz

Peníze čas ve vězení nenahradí, říká neprávem odsouzený

Čtyřiapadesátiletý James Bain, který strávil ve vězení 35 let, než se ukázalo, že je nevinný, řekl televizi CNN, že žádné peníze nemohou nahradit roky, o které přišel. Dostal přitom do státu Florida 50 000 dolarů (zhruba milión korun) za každý rok, který strávil za mřížemi.

James Bain se po propuštění zdraví s rodinou. Foto: Profimedia.cz
Peníze čas ve vězení nenahradí, říká neprávem odsouzený

„I kdyby mi dali 100 miliónů dolarů, stejně by to nemohlo nahradit, oč jsem přišel,“ uvedl Bain, který dostal celkem 1,75 miliónu dolarů. Podle něj je to pro většinu lidí slušná částka, ovšem 35 let to nemůže nahradit. Jinak však Bain najevo své roztrpčení nedává. „Vidím se jako boží člověk, jako Josef.“

Dnešní svět se však teprve učí poznávat: „Trochu si připadám jako medvěd, který se probudil po dlouhém zimním spánku. Jako oni vycházejí ven se nakrmit, já jsem vyšel ven si užít to, o co jsem přišel.“

„Chtěl jsem se vrátit do školy a připravit se na testy v autoškole. Doufám, že získám řidičák na motocykl,“ uvedl. Chtěl by zemi projet na motorce. Zatím ale neměl čas. Posledních šest měsíců byl v jednom kole. Podporoval program Kruhu pro nenásilí a také program přezkoumání sporných vězeňských případů.

Jeho nevinu prokázal test DNA. Odsouzen byl za znásilnění devítiletého chlapce v roce 1974. [celá zpráva]

"Sebrali mi možnost volby"

Když promlouvá v kostelích, hovoří o možnosti volby: „Volba, to je moje klíčové slovo. Mně byla možnost volby odebrána. Nenechali mi žádnou alternativu.“

Přiznal se také, že jeho nejoblíbenějším filmem je Titanic. Stal se pro něj symbolem naděje a síly. „Pro mě představuje lásku a péči o cizí osoby, jako jsou moje sestry a matka. Myslím si, že mottem Titaniku je ´Nikdy to nenech být´,“ řekl.

Současný svět ale považuje za lepší než ten, ve kterém byl zadržen. Zmiňuje především fakt, že nyní je možné, aby byl do čela země zvolen prezident afroamerického původu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků