Hlavní obsah
Jaderný komplex Y-12 v Oak Ridge Foto: Profimedia.cz

Osmdesátiletá jeptiška pronikla do jaderného skladu, hrozí jí dvacet let vězení

Trest vězení v délce dvaceti let hrozí 83leté americké jeptišce Megan Riceové, která s dvěma dalšími lidmi pronikla do skladu jaderných zbraní a jaderného materiálu Y-12 v Oak Ridge, který má být střežený stejně dobře jako pověstný sklad zásob zlata ve Fort Knox. Soud s trojicí začal v úterý v Knoxville, uvedla televize CNN.

Jaderný komplex Y-12 v Oak Ridge Foto: Profimedia.cz
Osmdesátiletá jeptiška pronikla do jaderného skladu, hrozí jí dvacet let vězení

Mírová aktivistka Megan Riceová chtěla tímto činem loňského 28. července upozornit na nebezpečí jaderných zbraní. Místo toho se jí podařilo ukázat, jak špatně bylo zařízení střeženo a jak snadno by se k vysoce obohacenému jadernému materiálu mohli dostat teroristé.

Před svítáním 83letá jeptiška spolu s 57letým Gregem Boertje-Obedem a 63letým Michaelem Wallim vyzbrojení baterkami a pákovými kleštěmi přešli pod rouškou tmy přes les a vystoupili na kopec k plotu okolo areálu v Oak Ridge. Plot přestřihli, aniž by to kdokoli zaregistroval, natož je zatkl, jak čekali. V  areálu ušli další míli, přičemž se prostříhali čtyřmi dalšími ploty.

„Když jsme se dostali k nejpřísněji střeženému plotu, myslel jsem si, že bychom se měli vrátit,“ řekl Boertje-Obed CNN. Místo toho ale vyvěsili transparenty a na betonovou zeď nastříkali nápis "Běda říši krve".

Až pak se objevili strážní a trojici zadrželi.

Kvůli akci mírových aktivistů bylo vydáno několik doporučení na zvýšení ochrany areálu Y-12 a dalších sedmi míst, kde jsou jaderné zbraně, která také byla promptně realizována. Expert Michael Allen ale upozornil, že jen na jednom z osmi míst, kde má armáda jaderný materiál a jaderné zbraně. Neuvedl však na kterém. I samotný vysoce obohacený jaderný materiál se však dá použít k výrobě špinavé bomby.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků