Hlavní obsah
Na různé nemoci zemřelo 92 hasičů zasahujících na místě útoků na WTC. Snímek z 11. září 2001 Foto: Profimedia.cz

Oběti 11. září: Trojice hasičů zemřela na rakovinu ve stejný den

Před třinácti lety zachraňovali životy po teroristických útocích na Světové obchodní středisko (WTC) v New Yorku. Toto pondělí pak trojice hasičů zemřela na stejnou nemoc - rakovinu. Patří k tisícům lidí, kterým byly po 11. září 2001 diagnostikovány nejrůznější nemoci. Osud trojice Američanům připomněl, že tragická událost promlouvá do jejich životů dodnes, uvedla BBC.

Na různé nemoci zemřelo 92 hasičů zasahujících na místě útoků na WTC. Snímek z 11. září 2001 Foto: Profimedia.cz
Oběti 11. září: Trojice hasičů zemřela na rakovinu ve stejný den

Osmapadesátiletí Howard Bischoff a Daniel Heglund i o dva roky mladší Robert Leaver zemřeli v pondělí v rozmezí několika hodin. Všichni patřili mezi početné skupiny hasičů, kteří krátce po nárazu letadel unesených teroristy z organizace Al-Káida do věží WTC přijeli na místo zachraňovat životy jiných lidí.

"Toho dne, když dorazili první na pomoc, byl vzduch toxický a zůstal toxický ještě řadu měsíců poté," prohlásil prezident hasičské asociace James Lemonda.

Podle údajů newyorského hasičského sboru zemřelo na různé nemoci již 92 hasičů zasahujících 11. září. Přímo v troskách budov zahynulo 343 z nich.

Stovky mužů v hasičských uniformách se tehdy nakazily vážnými nemocemi dýchacích cest, další trpí rakovinou. Podle lékařů však není přímá spojitost mezi jejich přítomností na místě plném zdraví škodlivých látek a nádorovým bujením dosud jasně prokázána.

Řada dalších hasičů bez ohledu na to podle Lemondy potřebuje finančně nákladnou zdravotní péči.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Na místě teroristických útoků vzniklo muzeum 11. září 2001

Video: National September 11 Memorial and Museum, Reuters

Kongres pro ně sice před časem vyhradil v rámci zdravotní kompenzace 2,78 miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun), platnost zákona o poskytování bezplatné zdravotní péče a těchto kompenzací však za dva roky vyprší a zákonodárci budou hlasovat o jejím prodloužení, které přijde federální pokladnu na nemalé peníze.

"Vyzývám (politiky ve Washingtonu), aby byli tak odvážní, a to jako lidé, kteří zachraňovali (životy) toho dne," vzkázal podle BBC kongresmanům Lemonda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků