Hlavní obsah
Viktor But na archivním snímku Foto: Profimedia.cz

Obchodník se zbraněmi But zůstane ve vězení

Americký odvolací soud potvrdil v pátek trest pro obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Uvedla to agentura Reuters. But byl zadržen v roce 2008 v Thajsku a odsouzen v březnu 2012 v USA za to, že se pokoušel prodat zbraně levicové kolumbijské guerille FARC.

Viktor But na archivním snímku Foto: Profimedia.cz
Obchodník se zbraněmi But zůstane ve vězení

But dostal 25letý trest, který si odpykává v USA. Vinným byl uznán už na konci roku 2011.

Rusko čerstvý verdikt ihned zkritizovalo, celý případ je podle Moskvy nespravedlivý a politicky motivovaný, uvedla agentura Reuters. Rusko opakovaně protestovalo už proti vydání Buta z Thajska do USA. Chtělo, aby byl předán do rukou ruských úřadů.

But se proti loňskému verdiktu odvolal a tvrdil, že se stal obětí pomsty ze strany americké justice. Soudci se ale shodli na tom, že chování prokuratury a americké vlády bylo odůvodněné. Všeobecně rozšířené obavy, že But páchá trestnou činnost, podle nich existovaly už dlouhá léta. „Vládní tažení proti Butovi nebylo nepřiměřené a nepředstavovalo pomstu,” uvedli soudci ve zdůvodnění pátečního verdiktu.

„Legální letecká doprava”

Americké úřady tvrdí, že But se už od 90. let minulého století podílel na pašování zbraní a dodával je diktátorům i do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě.

Podle zpráv médií But současně dodával humanitární pomoc do různých koutů světa a vozil příslušníky OSN do zemí zmítaných konflikty. Údajně se podílel i na zásobování Američanů v Afghánistánu a Iráku.

But, jenž si vysloužil přezdívku „obchodník se smrtí”, všechna obvinění vždy popíral a tvrdil, že legálně provozoval nákladní leteckou dopravu. „Nikdy jsem nechtěl nikoho zabít, nikdy jsem nechtěl prodat zbraně,” řekl u soudu těsně před vynesením loňského rozsudku.

Po odsouzení se spekulovalo se, že by mohl být vyměněn za odsouzeného amerického špiona Viktora Michajlova, ale Rusko výměnu odmítlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků