Hlavní obsah

Obama zvítězil ve Wyomingu, bitva s Clintonovou nekončí

Illinoiský senátor Barack Obama zvítězil v sobotním volebním shromáždění demokratů ve Wyomingu. Výsledek se očekával. Obama si v boji o nominaci do listopadových voleb příštího prezidenta USA drží náskok před senátorkou za New York Hillary Clintonovou. Jejich boj zůstává nesmírně vyrovnaný.

Obama zvítězil ve Wyomingu, bitva s Clintonovou nekončí

Obama zvítězil podle stanice CNN rozdílem více než 20 procent hlasů.

Klání demokratů má pokračovat během dalších třinácti týdnů ještě v jedenácti amerických státech. Rozhodnout by se mohlo rozhodnout do konce dubna po volbách v Pensylvánii, ani to ale není jisté.

Odhaduje se, že Obama zvítězí i v Mississippi, kde se volí v úterý, nebo v Severní Karolíně. Clintonové tým zase po volbách v Pensylvánii věří ve výhru v Indianě, Kentucky, Západní Virginii či Jižní Dakotě.

Výsledek hlasování ve Wyomingu
kandidátprocent hlasůzískaní delegátidelegáti celkem
Obama6171527
Clintonová3851429
Zbývající procento svou podporu nevyslovilo.

Hra o mocné superdelegáty

Jedenáct příštích primárek ovšem rozdělí delegáty, o něž Obama s Clintonovou soupeří, vesměs úměrně mezi vítěze i poraženého, což nijak nepřispěje k prolomení stavu, v němž mají oba uchazeči téměř shodné skóre.

Žádný z nich tedy nemusí do sjezdu demokratů dostat nutnou podporu 2025 volitelů, čímž by rozhodnutí padlo zřejmě na tzv. superdelegáty, neboli volitele, kteří nejsou vázaní slibem. Je jich asi pětina z celkového počtu delegátů. Z nich 449 svou podporu vyslovilo, názor ale mohou změnit. Dalších 347 se ještě nerozhodlo.

Clintonová má podporu více superdelegátů, Obamův tým však denně oznamuje získání dalšího z nich.

Co potřebují k vítězství
Jestli si zbývající delegáty rozdělí uchazeči úměrně, Obama bude potřebovat podporu 35 procent superdelegátů, kteří se ještě nerozhodli. Clintonová by potřebovala získat 65 z nich.
Jestliže Obama získá 60 procent zbývajících delegátů, bude mu stačit přetáhnout na svou stranu 16 procent dosud nerozhodnutých superdelegátů.
Podpoří-li 60 procent zbývajících delegátů Clintonovou, bude si muset senátorka naklonit ještě 46 procent superdelegátů, kteří se ještě nerozhodli.

Demokraté ve Wyomingu

Wyoming je státem s republikánskou většinou. Demokratů je zhruba třetina a v některých okrscích dokonce jen desetina.

Například v roce 1921 měli demokraté jediného poslance. Místo konání prezidentského volebního shromáždění pro sebe samotného tehdy vyhlásil následovně: nejdřív telefonní budka, toaleta a potom místní bar.

Většina demokratů žije v jižní části Wyomingu. Být demokratem je pro ně často záležitost rodinné tradice. K odborům a straně se přidali jejich předkové počátkem 20. století, kdy pracovali pro Pacifickou železnici.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků