Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem Foto: Larry Downing, Reuters

Obama slíbil pásmu Gazy 400 miliónů dolarů

Americký prezident Barack Obama označil současnou situaci v pásmu Gazy za neudržitelnou a řekl, že je potřeba lepší přístup. Palestinské enklávě přislíbil pomoc ve výši 400 miliónů dolarů (zhruba 8,6 miliardy korun).

Americký prezident Barack Obama s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem Foto: Larry Downing, Reuters
Obama slíbil pásmu Gazy 400 miliónů dolarů

Obama pomoc slíbil po středečním setkání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Bílém domě. Prezident řekl, že věří v mír na Blízkém východě. Obě znesvářené strany ale podle něj nejprve musí vytvořit prostředí pro průlomovou dohodu o míru.

Obama zopakoval, že Izrael musí zastavit další výstavbu na okupovaných územích a Palestinci musí mimo jiné zajistit větší bezpečnost v pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu. Doplnil, že USA budou s oběma stranami dál spolupracovat.

Nabídku pomoci 400 milióny dolarů učinil týden po střet izraelských sil s propalestinskými aktivisty na šesti lodích, které vezly humanitární pomoc Gaze. Devět lidí při zásahu zemřelo. Po kritice, která následovala, Egypt v úterý oznámil, že zmírní blokádu pásma Gazy a den po něm režim uvolnil i Izrael, když povolil přepravu některých dalších potravin do enklávy - například ovocných šťáv, salátů či cukrovinek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků