Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Obama nepodpoří nikoho, kdo se nezasadí o omezení práva držet zbraň

Americký prezident Barack Obama nepodpoří a nebude volit žádného kandidáta na prezidenta Spojených států, i kdyby to byl člen jeho Demokratické strany, který nebude souhlasit se zbraňovou reformou. Současný šéf Bílého domu to napsal ve sloupku na portálu listu The New York Times.

Americký prezident Barack Obama Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP
Obama nepodpoří nikoho, kdo se nezasadí o omezení práva držet zbraň

„Každý rok střelné zbraně předčasně ukončí životy více než 30 tisíc Američanů. Domácí násilí. Přestřelky gangů. Nehody. Stovky tisíc Američanů přišly o své bratry a sestry, pohřbily své děti. Jsme jedinou vyspělou zemí světa, která zažívá tak často takový rozsah násilí,” napsal Obama.

„My všichni máme odpovědnost,” dodal s tím, že za změny bude bojovat nejen jako prezident, ale i jako občan.

Nepodpořím a nebudu volit žádného kandidáta, i když bude z mé strany, který nepodpoří smysluplné zbraňové reformy.
Barack Obama

„Nepodpořím a nebudu volit žádného kandidáta, i když bude z mé strany, který nepodpoří smysluplné zbraňové reformy. A když se ke mně přidá 90 procent Američanů, kteří takové reformy podporují, zvolíme si vůdce, které si zasloužíme,” zdůraznil s odkazem na příslušný průzkum veřejného mínění.

V něm 92 procent oslovených Američanů souhlasí s prověřením minulosti kupců zbraní.

Bílý dům proti Kongresu

Obama v úterý ohlásil, že již není možné dále omlouvat nečinnost Kongresu v otázce příliš volných pravidel držení a získávání zbraní, proto ze svých pravomocí nařídí legislativní změny, jež mají pomoci omezit násilnou činnost související se střelnými zbraněmi.

Všichni zájemci o střelné zbraně v USA budou muset před získáním povolení splnit stejné požadavky, kontrolovat se bude například jejich minulost.

„Pokud si dítě nemůže samo otevřít krabičku s aspirinem, měli bychom se rovněž postarat, aby nezmáčklo spoušť zbraně,” uvedl v článku Obama.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků