Hlavní obsah
Henry Kissinger byl ministrem zahraničí ve vládě prezidenta Nixona. Americké diplomacii šéfoval i v administrativě prezidenta Geralda Forda. Foto: Profimedia.cz

Obama nasadil na ruského prezidenta matadora Kissingera

Americký prezident Barack Obama to přes nynější krizi vztahů s Ruskem s šéfem Kremlu nevzdal: rozhodl se hledat cesty, jak s Vladimirem Putinem dál spolupracovat, a nabídnout Moskvě východisko z ukrajinského konfliktu.

Henry Kissinger byl ministrem zahraničí ve vládě prezidenta Nixona. Americké diplomacii šéfoval i v administrativě prezidenta Geralda Forda. Foto: Profimedia.cz
Obama nasadil na ruského prezidenta matadora Kissingera

Nasadil k tomu i někdejšího poradce prezidenta a šéfa diplomacie Henryho Kissingera. S odvoláním na anonymní zdroje administrativy to napsala agentura Bloomberg, podle níž v prosinci ukončil Obamův tým zevrubnou analýzu.

„Naší teorií je: uvidíme, co se nabízí, bez ohledu na pravděpodobnost úspěchu,“ řekl nejmenovaný činitel.

Kissingera, kterého má Putin údajně v oblibě, Bílý dům požádal, aby se s šéfem Kremlu telefonicky spojil a probral s ním možná řešení. Zda tak už učinil, ale není podle Bloombergu zatím známo, neboť vše obklopuje mlčení.

Kissinger po loňském převratu v Kyjevě varoval, aby se USA a Evropa vyvarovaly šablon. Rusko, napsal, nebude nikdy pohlížet na Ukrajinu jako na zcela cizí stát a Kyjev by měl být mostem mezi Moskvou a Evropou, a nikdy ne členem Severoatlantické aliance.

V pozadí je Kerry

Iniciátorem hledání kontaktu s Ruskem je nynější ministr zahraničí John Kerry. Má osobní vztahy s protějškem Sergejem Lavrovem, setkávají se často i bez poradců a jejich dialog je posledním funkčním diplomatickým kanálem.

Kerry na podzim dokonce chtěl jet za Putinem, ale nebyla naděje, že s ním cokoli dohodne. Lavrovovi tlumočil, že část nejtěžších sankcí padne, pokud Rusko splní zářijové ujednání z Minska o ukončení bojů na východě Ukrajiny a přestane podporovat separatisty.

„Pokud se urovná Doněck a Luhansk, mohou být zrušeny sankce, zatímco zůstanou ty, jež se vztahují ke Krymu. To je pro Putina cesta vpřed,“ soudí zdroj administrativy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků