Hlavní obsah
Člen zvláštní jednotky SWAT při pátrání po Džocharu Carnajevovi na předměstí Watertown v Bostonu. Foto: Brian Snyder, Reuters

Nikdy nechtěl bojovat proti Západu, tvrdí matka atentátníka z Bostonu

Američtí vyšetřovatelé stále neznají odpověď na to, proč by podezřelí bratři Carnajevovi chtěli spáchat útoky v Bostonu. Jejich matka řekla televizi CNN, že starší z obou mužů nikdy nezmínil, že by chtěl bojovat proti Západu. Přiznala ale, že se v posledních letech víc zajímal o islám. Druhý podezřelý útočník je ve vážném stavu v nemocnici. Má zraněný krk a nemůže mluvit.

Člen zvláštní jednotky SWAT při pátrání po Džocharu Carnajevovi na předměstí Watertown v Bostonu. Foto: Brian Snyder, Reuters
Nikdy nechtěl bojovat proti Západu, tvrdí matka atentátníka z Bostonu

Američtí vyšetřovatelé už kvůli výslechu v souvislosti s pondělními útoky zadrželi ženu a dva muže. Předpokládají, že měli spojení s jedním z podezřelých. Úřady ale podle CNN zatím nevědí o žádných případných spolupachatelích a předpokládají, že Džochar Carnajev (19) a jeho bratr Tamerlan (26), který je mrtvý, jednali sami.

Matka obou mladíků tvrdí, že všechno bylo proti jejím synům vykonstruované. [celá zpráva] Televizi CNN řekla, že starší Tamerlan začal mít větší zájem o islám zhruba před pěti lety. Nikdy jí prý ale neřekl, že by se chtěl zapojit do boje proti Západu. Uvedla, že je „nemožné“, aby její synové spáchali takový zločin.

Fotografie Tamerlana a Džochara Carnajevových jak je zveřejnila FBI

Foto: Reuters

„Můj syn by to nikdy nedržel v tajnosti,“ uvedla Zubejda Carnajevová, která se nedávno vrátila z USA do Dagestánu. „Pokud by to někdo věděl, byla bych to já,“ dodala. Zubejda Carnajevová je podle médií silně nábožensky založená.

Někteří příbuzní a sousedé uvedli, že Tamerlan se v poslední době radikalizoval a dávali to do souvislosti právě s jeho vírou. [celá zpráva]

Lidé stále přinášejí květiny na místo atentátu v Bostonu

Foto: Jim Bourg, Reuters

Tamerlana už v roce 2011 vyslýchala FBI. Deník The Washington Post napsal, že to bylo na žádost Ruska, které chtělo prověřit jeho případné vazby na čečenské povstalce. Vyšetřovatelé neobjevili nic podezřelého a případ odložili.  Zubejda Carnajevová uvedla, že FBI Tamerlana od té doby sledovala a dokonce mu dávala pokyny.

Džochar nemůže mluvit

Džochara Carnajeva policie dopadla v noci na sobotu. Zůstává v bostonské nemocnici a podle lékařů je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Vyšetřovatelé stále čekají, až ho budou moci vyslechnout. CNN uvedla, že má zraněný krk a možná nebude schopný mluvit.

Záběr termokamery, který ukazuje Džochara Carnajeva ukrytého pod plachtou v člunu.

Foto: ČTK/AP

Policie ho v noci na sobotu obklíčila na bostonském předměstí Watertown, kde se skrýval pod plachtou v lodi na dvoře jednoho z domů. Na stopu policisty přivedl majitel lodi, který si všiml zvednuté krycí plachty a podezřelých stop od krve.

Televize NBC uvedla, že k přesné lokalizaci podezřelého vyšetřovatelům pomohl vrtulník s termokamerou, která zaznamenala neobvyklé teplo v lodi. Až po hodinovém monitorování a výzvách, aby se vzdal, policisté zasáhli. Plachtu odhrnul policejní robot a následovala dlouhá přestřelka. [celá zpráva]

Plachtu na člunu, kde se ukrýval Džochar Carnajev, odkryl policejní robot

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Tamerlan Carnajev zemřel v pátek na následky zranění, která utrpěl při pronásledování policií. Pondělní bombové útoky při mezinárodním maratónu v Bostonu si vyžádaly tři mrtvé a přes 170 zraněných.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků