Hlavní obsah
 

Newyorská policie zatkla desítky demonstrantů z hnutí Okupujte

Newyorská policie zatkla v noci na neděli desítky demonstrantů, kteří si v Zuccottiho parku připomínali půl roku od vzniku protestního hnutí Okupujte Wall Street. Podle agentury Reuters policisté zasáhli ve chvíli, kdy se demonstranti v parku snažili obnovit stanové městečko, které zde na podzim stálo několik týdnů.

 
Newyorská policie zatkla desítky demonstrantů z hnutí Okupujte

Už v sobotu odpoledne se na Manhattanu konalo pod hlavičkou Okupujte Wall Street několik demonstrací a protestních pochodů. Část protestujících se při nich střetla s policisty a 15 lidí bylo zadrženo. Při střetech utrpěli tři policisté zranění.

Pozdě večer se v Zuccottiho parku, který byl na podzim srdcem hnutí, shromáždilo asi 500 lidí. "Toto je naše jarní ofenziva. Lidé si myslí, že hnutí Okupujte je pryč. Je důležité, aby viděli, že jsme zpátky," prohlásil třicetiletý demonstrant Michael Premo, který se označil za mluvčího hnutí.

Stanovali od září

Na demonstranty v parku dohlížela asi stovka policistů. Když kolem půlnoci začali někteří lidé stavět stany, policisté vyzvali protestující k odchodu a zadrželi ty, kdo odmítali park opustit.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo loni v polovině září právě v Zuccottiho parku. Demonstranti tvrdili, že zastupují 99 procent Američanů proti jednomu procentu nejbohatších, kteří údajně nejsou dostatečně solidární se zbytkem společnosti. Park museli protestující opustit v polovině listopadu, když majitel pozemku oznámil, že hygienické podmínky ve stanovém městečku jsou velmi špatné a park potřebuje uklidit.

Hnutí Okupujte Wall Street se na podzim rozšířilo z New Yorku i do dalších amerických měst. Na většině míst radnice protesty delší dobu tolerovaly, nakonec ale přistoupily k likvidaci stanových městeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků