Hlavní obsah
Joe Biden v Oválné pracovně Foto: Tom Brenner, Reuters

Není Chávez jako Chavez. Američany zmátla nová busta v Bidenově pracovně

Americký prezident Joe Biden si stejně jako jeho předchůdci po nástupu do úřadu pozměnil výzdobu v Oválné pracovně. Bustu bývalého britského premiéra Winstona Churchilla nahradil podobiznou Cesara Chaveze, amerického bojovníka za lidská práva Latinoameričanů. Mnozí Američané si ho ale popletli s bývalým venezuelským prezidentem Hugem Chávezem, což podle nich prokazuje zfalšování prezidentských voleb.

Joe Biden v Oválné pracovně Foto: Tom Brenner, Reuters
Není Chávez jako Chavez. Američany zmátla nová busta v Bidenově pracovně

Jak jedna čárka vyvolala pobouření v řadách amerického lidu.

„Byla jsem nadšená a hrdá,” popsala Teresa Chavezová svoje pocity, když poprvé spatřila fotku prezidenta Bidena sedícího v Oválné pracovně. Přímo za slavným stolem z lodi Resolute nyní stojí bysta jejího dědečka Cesara Chaveze.

Stejná fotografie ale některé Američany přímo rozlítila.

„Biden už z Oválné pracovny odstranil bustu Churchilla a nahradil ji bustou venezuelského socialistického lídra Chaveze. Čekají nás temné časy,” napsal na Twitteru například uživatel s přezdívkou Old School Saul.

A reagovali i další. „Chavez, zarytý komunista, který zničil Venezuelu. Ten může být těžko vzorem,” myslí si další.

Fotka, která řadu Američanů zmátla

Foto: Tom Brenner, Reuters

Na sociálních sítích navíc od listopadu koluje konspirační teorie, která tvrdí, že demokraté zfalšovali volby pomocí venezuelských hlasovacích zařízeních. Pro ty je busta Chaveze/Cháveze důkazem podvodu.

Svítání nadějných dnů, myslí si syn

Jenže Teresa Chavezová není vnučkou bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Cesar Chavez byl americký aktivista mexického původu, který nemá s venezuelským vůdcem nic společného.

Věnoval se zejména boji za práva Latinoameričanů, zemědělců a byl velkým zastáncem veganství.

„Umístění busty mého otce v Oválné pracovně značí, že začíná svítání nadějných dnů,” uvedl pro LA Times Chavezův syn Paul, který zároveň předsedá nadaci, která o odkaz ikonického odboráře pečuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků