Hlavní obsah
Paul Manafort Foto: Joshua Roberts, Reuters

Někdejší šéf Trumpova štábu měl slibovat lukrativní post v Bílém domě za peníze

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera prověřuje podezření, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort sliboval chicagskému bankéři post v Bílém domě výměnou za tři půjčky dojednané s pomocí falešných údajů. Oznámila to ve středu televize NBC News.

Paul Manafort Foto: Joshua Roberts, Reuters
Někdejší šéf Trumpova štábu měl slibovat lukrativní post v Bílém domě za peníze

Manafort dostal v letech 2016 a 2017 tři půjčky od poboček finančního ústavu Federal Savings Bank, jehož šéfem byl bankéř Stephen Calk. Dohodu o půjčkách bankovní experti zpochybňují, protože při podání žádosti prý Manafort uváděl nepravdivá fakta o svých příjmech.

Muellerův tým vyšetřuje, zda poskytnutí půjčky nebylo odměnou za slib lukrativního postu v Bílém domě pro Calka. Bankéř byl v srpnu 2016 zařazen mezi kandidáty do týmu ekonomických poradců Donalda Trumpa pro případ, že vyhraje prezidentské volby.

Pracoval i pro Janukovyče

Manafort působil v Trumpově volebním štábu pět měsíců a po jistou dobu ho i vedl. Vyhozen byl v srpnu 2016 po zprávách amerického tisku, že vydělal milióny dolarů jako poradce bývalého proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. [celá zpráva]

Calk nakonec žádnou funkci v Bílém domě nedostal.

Mueller už dříve Manaforta obvinil z několika trestných činů, mimo jiné i z toho, že se navzdory spolupráci s Janukovyčem nezaregistroval v USA jako „zahraniční agent”, jak to zákon nařizuje. Manafort obvinění odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků