Hlavní obsah
Adam Lanza Foto: NBC News/Handout, Reuters

Mladík, který postřílel v Newtownu 26 lidí, měl doma arzenál

Dvacetiletý Američan Adam Lanza, který loni v prosinci zabil na základní škole v Newtownu 26 lidí, měl k dispozici rozsáhlý arzenál dalších zbraní - od pušek až po samurajské meče. Měl také velké zásoby munice.

Adam Lanza Foto: NBC News/Handout, Reuters
Mladík, který postřílel v Newtownu 26 lidí, měl doma arzenál

Informace o tom zveřejnil ve čtvrtek soud po uplynutí tříměsíčního embarga vyhlášeného, aby nebylo narušeno vyšetřování. Lanza byl také členem vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Podrobnosti uvedly deníky Los Angeles Times, New York Times a televize NBC.

Doma měl další poloautomatickou pistoli, tři samurajské meče, nože, bajonet a dvoumetrovou tyč s kopím na jedné a mačetou na druhé straně. Kromě toho měl ve stole řadu papírových terčů, dalekohledy a střelecké ochranné pomůcky na oči a uši, ale také 1600 nábojů.

Při masakru na základní škole Lanza vypálil za pět minut 154 ran z poloautomatické pušky Bushmaster XM15-E2S. S sebou měl devět zásobníků na třicet ran, tři z nich nepoužil.

Foto: Novinky.cz, Reuters

Zabil se střelou z poloautomatické pistole. Nově zveřejněné dokumenty tak například potvrdily zprávy o tom, že Lanzovo mrtvé tělo bylo nalezeno ve škole, měl na sobě vojenské oblečení a neprůstřelnou vestu. Bushmaster ležel vedle.

V domě byly také certifikáty od Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA) vystavené na jména Lanzy a jeho matky i certifikát, že absolvoval kurs střelby z pistole.

Bushmaster AR-15 s různými typy zásobníků

Foto: Michelle Mcloughlin, Reuters

V domě bylo také mnoho materiálů o zbraních a výstřižků o masových vrazích i o tom, jaké zbraně použili. Vyšetřovatelé tam mimo jiné objevili i několik knih o autismu. Panovalo podezření, že Lanza mohl trpět Aspergerovým syndromem.

Dvacetiletý Lanza zastřelil 14. prosince ve škole v Newtownu 20 dětí a šest dospělých. Ještě předtím zabil svou matku.

Zpráva ale nic neuvádí o motivu jeho střelby.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků