Hlavní obsah

Milióny Američanů prchají před smrtícím hurikánem Matthew

Jihovýchodní pobřeží Spojených států se připravuje na úder smrtícího hurikánu Matthew. Úřady na Floridě, v Georgii a v Severní i Jižní Karolíně už nařídily evakuaci více než dvou miliónů lidí. Florida a Severní Karolína navíc vyhlásily nouzový stav a americký prezident Barack Obama varoval občany, aby se řídili pokyny, protože situace je opravdu vážná.

Milióny Američanů prchají před smrtícím hurikánem Matthew

„Rád bych před veřejností zdůraznil - tohle je skutečně nebezpečná bouře. Pokud byla ve vaší oblasti nařízena evakuace, musíte to brát vážně,“ řekl podle listu The Telegraph šéf Bílého domu po zasedání Federálního úřadu pro krizové situace.

Nad Miami už se stahují mračna.

Foto: Carlo Allegri, Reuters

Hurikán Matthew třetí kategorie doprovázejí vichry o rychlosti až 190 km v hodině. Na Haiti a v Dominikánské republice už bouře připravila o život 26 lidí. Nyní se žene na Bahamy a panují obavy, že u pobřeží USA ještě zesílí a zasáhne pevninu jako hurikán čtvrté kategorie.

Evakuace je v plném proudu.

Foto: Jonathan Drake, Reuters

Floridě přitom Matthew podle matematických modelů uštědří přímý zásah, varoval guvernér Rick Scott. Na 1,5 miliónu obyvatel podle něj má čtyřiadvacet hodin na to, aby se připravilo anebo - lépe - klidilo se hurikánu z cesty.

Některé zasažené oblasti mohou podle federálních úřadů zůstat neobyvatelné týdny, přičemž škody napáchané Matthewem mohou být nejhorší od roku 1992, kdy hurikán Andrew zpustošil Miami.

Vyděšení lidé si před příchodem bouře dělají zásoby; v některých obchodech proto docházejí potraviny a benzínových pump pohonné hmoty.

Regály zejí prázdnotou

Foto: Stringer, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků