Hlavní obsah
Ozbrojená složka Hamásu Brigády Izzudína Kásama při výcviku Foto: Profimedia.cz

Velení vojenské složky palestinského hnutí Hamás nechalo zdemolovat část antického středomořského přístavu Anthedon, který chce UNESCO zařadit na svůj seznam kulturních památek. Brigády Kásam podle serveru Al-Monitor potřebovaly rozšířit výcvikové prostory v pásmu Gazy a v oblasti nálezů nechává budovat zákopy.

Ozbrojená složka Hamásu Brigády Izzudína Kásama při výcviku Foto: Profimedia.cz
Milice Hamásu poničily antickou památku

Většina zbytků Anthedonu je zasypána pískem, dokud nebude zahájen archeologický průzkum. Brigády Kásam ale na místě používají buldozery.
Nevládní organizace UN Watch žádá, aby výkopy v přístavu, který má sloužit jako teroristický výcvikový tábor, byly okamžitě ukončeny. Dopis s touto žádostí zaslala organizace generální ředitelce UNESCO Irině Bokové a jeho kopii ministryni zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonové. UN Watch sleduje dodržování Charty OSN.

"UNESCO přijetím Palestiny coby členského státu v roce 2011 přišlo o téměř čtvrtinu svého rozpočtu, když Spojené státy přestaly platit svůj příspěvek. Rozhodnutí bylo zdůvodněno nutností pomoci chránit světové kulturní dědictví na palestinských územích. Jestliže Hamás z historické lokality učiní výcvikový tábor pro teroristy – což je protiklad kultury – UNESCO svým mlčením vydává v sázku důvěryhodnost celé organizace," stojí dále v dopise.

Pozůstatky Anthedonu byly nalezeny roku 1997 severozápadně od města Gaza. Přístav je starý 3000 let a zachovaly se z něj zbytky mozaikových podlah i sloupoví z římského, byzantského a islámského období.

Ministerstvo pro cestovní ruch vlády Hamásu není činem brigád Kásam nijak pobouřeno. "Vzhledem k přírůstku obyvatel schvalujeme využívání nových pozemků. Proto jsme vydali souhlas k pronájmu této půdy s tím, že podzemní památky nebudou poničeny," uvedlo ministerstvo.

Hamás pásmu vládne od roku 2007. Organizace má v programu boj proti Izraeli, který realizuje její ozbrojené křídlo, brigády Kásam.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků