Hlavní obsah
Foto: REUTERS/Lee Jung-hoon/Yonhap, Reuters

Mexiko oznámilo 149 obětí prasečí chřipky, nakažené hlásí i Británie

Mexiko má podle úterních zpráv podezření, že virus prasečí chřipky v zemi zabil již 149 lidí. Počet nakažených v USA se zdvojnásobil. Virus A/H1N1 prasečí chřipky se přitom rozšířil už i mimo americký kontinent. První případy potvrdila po Španělsku i Velká Británie. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli vzrůstajícímu počtu potvrzených případů prasečí chřipky v Mexiku, ve Spojených státech, v Kanadě i v dalších zemích svolala naléhavou schůzku expertů.

Foto: REUTERS/Lee Jung-hoon/Yonhap, Reuters
Mexiko oznámilo 149 obětí prasečí chřipky, nakažené hlásí i Británie

Počet lidí, u nichž je podezření, že v Mexiku podlehli viru prasečí chřipky, vzrostl na 149, informovala BBC. Doposud mexické úřady uváděly, že u 103 mrtvých mají podezření, že je zabil vir A/H1N1. Laboratorní testy dosud potvrdily úmrtí na virus u 26 Mexičanů.

Při jednání WHO oznámila, že počet potvrzených případů nákazy touoto nemocí v USA stoupl z 20 na 40. Newyorský starosta Michael Bloomberg oznámil, že na jedné střední škole v New Yorku bylo potvrzeno 28 případů nákazy prasečí chřipkou. U dalších sedmnácti studentů téže školoy panuje podezření, že se virem také nakazili.

V Kanadě je jich 6. Jeden případ je evidován ve Španělsku. Podezření na nákazu jsou i v Austrálii a zejména na Novém Zélandu u skupiny 25 studentů a učitelů, kteří se vrátili z Mexika.

V pondělí večer podle CNN potvrdilo skotské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo dva případy lidí nakažených prasečí chřipkou. Jde o první případ ve Spojeném království. Zřejmě jde o lidi, kteří se nakazili v Mexiku.

Experti zasedají

Světová zdravotnická organizace (WHO) bude kvůli nemoci mimořádně zasedat v úterý. Poprvé se experti sešli už v sobotu. Ještě během pondělí by měli rozhodnout, zda nezvýšit stupeň nebezpečí pandemie. Na šestistupňové výstražné škále hrozby pandemie je svět kvůli ptačí chřipce na stupni číslo tři, což zřejmě nový typ prasečí chřipky změní. 

Současný stav splňuje kritéria pro vyhlášení čtvrtého až pátého stupně, což by signalizovalo, že světu bezprostředně hrozí pandemie. V takovém případě by podle londýnského virologa a imunologa Johna MacCauleyho z Londýna mohl být počet obětí až v řádu desítek miliónů. Zatím jsou obětí desítky.

Současná situace je alarmující, nicméně stejně vyhlížela hrozba ptačí chřipky či respiračního syndromu SARS. Vyžádaly si desítky a stovky mrtvých, ovšem s tím, že asijské státy dlouho problémy před světem tajily, což, zdá se, není případ Mexika.

Prasečí chřipka zabíjela v USA už před třiceti lety. V roce 1976 se jí nakazil americký voják ze základny Fort Dix v New Jersey. Vláda tehdy uvolnila přes sto miliónů dolarů na očkovací program, ale šlo o ojedinělý případ nákazy. Spojené státy, kde se do neděle potvrdilo dvacet případů nákazy, i tentokrát preventivně „zbrojí“, v neděli oznámily, že je připravena čtvrtina všech zásob protivirových léků. Obecně je dobrou zprávou, že nakažení mimo Mexika mají jen lehké příznaky nemoci.

Chřipkové viry způsobují po světě každoročně epidemie, vzhledem k počtu nakažených je však počet úmrtí nízký

Co je chřipka prasat?
Je respiračním onemocněním u vepřů, viry typu A ji po celém světě způsobují hlavně na podzim a v zimě. Existuje množství typů prasečí chřipky, protože virus A velmi dobře mutuje.
Mohou se jí nakazit lidé?
Stává se to výjimečně většinou kontaktem s prasaty. Už byl zaznamenán i přenos z člověka na člověka. U nynějšího mutace je však nemoc přenášena mezi lidmi. Stejně jako u sezónní chřipky se přenáší kapénkami.
Jde tedy o odlišnou nákazu?
Zdravotnické úřady potvrdily, že se jedná o novou mutaci viru A/H1N1, který zahrnuje virové kmeny lidské, prasečí a ptačí chřipky.
Je tato chřipka nebezpečná?
Má příznaky podobné běžné chřipce, tzn. vysoké teploty, kašel, bolesti krku, bolesti kloubů, únavu, zimnici, nechutenství. Většina dosavadních případů mělo lehký průběh, v Mexiku, kde nažení často zvraceli, nicméně množství lidí zemřelo.
Mohu jíst vepřové maso?
Ano. Chřipka se konzumací masa nepřenáší. Je ale potřeba řádně tepelně upravit. Teplota 70 stupňů Celsia virus spolehlivě zlikviduje.
Jaká je léčba a existují vakcíny?
Stávající vakcíny přirozeně nejsou na novou mutaci chřipky testovány. Vědci už na vývoji nové vakcíny pracují, což ale může trvat. Nejúčinnější jsou proto moderní antivirotika, jako je Tamiflu nebo Relenza. Další léčba je symptomatická  
 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků