Hlavní obsah
Odcházející prezident chce změnit oficiální název země na Mexiko. Foto: Profimedia.cz

Odstupující mexický prezident Felipe Calderón chce ještě před odchodem z úřadu přesvědčit zákonodárce, aby zbavili zemi jejího archaického oficiálního názvu. Místo oficiálního názvu Spojené státy mexické by se stomilionová země jmenovala tak, jak ji všichni znají - Mexiko.

Odcházející prezident chce změnit oficiální název země na Mexiko. Foto: Profimedia.cz
Mexický prezident chce změnit název země na Mexiko

Calderón tím chce dotáhnout do konce svou dlouhodobou snahu, se kterou začal už v roce 2003 jako řadový poslanec. Tehdy se mu návrh zákona upravujícího oficiální název země nepovedlo prosadit.

Ve čtvrtek prohlásil, že to zkusí znovu. "Promiňte mi, že to řeknu takhle, ale Mexiko je prostě Mexiko, tak zvučné a krásné je jméno naší velké země," řekl novinářům před prezidentskou rezidencí, do které se již stěhuje jeho nástupce Enrique Peňa Nieto.

Svou snahu zdůvodnil tím, že název Spojené státy mexické dnes používá málokdo a název Mexiko odkazuje k historickým zakladatelům velké civilizace na mexickém území Aztéků, kteří si sami říkali Mexikové.

Název Spojené státy mexické nese země od roku 1824, kdy jej dostala po vzoru svého severního souseda USA.

Aby Calderónův návrh uspěl, musí jej schválit obě komory parlamentu a většina samospráv 31 mexických států. Prezident ve své funkci končí 1. prosince, lobbovat pro svůj zákon však může i poté.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků