Hlavní obsah
Mexické bezpečnostní složky zatkly jednoho z nejhledanějších mužů v zemi José Antonia Yépeze Foto: Profimedia.cz

Mexická policie zatkla jednoho z nejhledanějších mužů v zemi

Mexické bezpečnostní složky zatkli jednoho z nejhledanějších mužů v zemi. Čtyřicetiletý José Antonio Yépez, známý jako El Marro čili Palice, údajně vede gang Cártel de Santa Rosa de Lima, který se ve středu země specializuje na krádeže pohonných hmot z potrubí.

Mexické bezpečnostní složky zatkly jednoho z nejhledanějších mužů v zemi José Antonia Yépeze Foto: Profimedia.cz
Mexická policie zatkla jednoho z nejhledanějších mužů v zemi

Mexická policie kolem Yépeze v uplynulých měsících stahovala smyčku. Ve vazbě načas skončily jeho matka a sestra. Muži zákona podezřelého zatkli v neděli brzy ráno tamního času během zásahu ve dvou domech ve městě Guanajuato ve stejnojmenném státě ve středu země. Policisté zároveň zabavili zbraně a osvobodili unesenou podnikatelku.

Guanajuato je důležitým průmyslovým centrem země, kde se koncentruje výroba automobilů, letadel a jiného těžkého průmyslu. Tyto aktivity spolu s důležitou energetickou infrastrukturou přitahují kriminální organizace, které se specializují na obchodování s drogami, ale také na vydírání, únosy a krádeže pohonných hmot.

Cártel de Santa Rosa de Lima zde soupeří o sféry vlivu zejména s mocným gangem Cártel Jalisco Nueva Generación.

Podle Leonarda Rochy z BBC představuje zadržení Yépeze velké vítězství mexické vlády, jež se potýká s nárůstem násilí, které neomezilo ani šíření koronaviru.

Levicový prezident Andrés Manuel López Obrador po nástupu do úřadu v prosinci 2018 slíbil, že s pomocí nové strategie dosáhne snížení násilí v zemi.

Ovšem jen v roce 2019 zde bylo zavražděno přes 31 tisíc lidí a do národní gardy, kterou chce López Obrador násilí potírat, se přihlásilo jen málo zájemců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků