Hlavní obsah
Venezuelský prezident Nicolas Maduro se svými stoupenci Foto: Stringer, Reuters

Maduro chce posunout venezuelské volby, demonstrace pokračují

Venezuelský prezident Nicolas Maduro v sobotu ve světle pokračujících protestů opozice navrhl, aby se parlamentní volby konaly již letos a ne až v řádném termínu v roce 2020. Opozice se postavila za předsedu parlamentu Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil úřadujícím prezidentem. Madurův návrh by muselo schválit ještě ústavodárné shromáždění, které tvoří výlučně jeho stoupenci.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro se svými stoupenci Foto: Stringer, Reuters
Maduro chce posunout venezuelské volby, demonstrace pokračují

Opozice mezitím získala na svou stranu významného stoupence. Vysoce postavený generál venezuelského letectva Francisco Yanez oznámil, že neuznává autoritářského prezidenta Madura a za vůdce země považuje Juana Guaidóa. Vyplynulo to z videozáznamu, který se objevil na Twitteru. Jde o prvního ze sloužících generálů, který uznal Guaidóa od 23. ledna, kdy se prohlásil úřadujícím prezidentem, poznamenala agentura Reuters.

Prohlášení generála Yaneze

Generál Yanez, člen velení venezuelského letectva, který má na starosti strategické plánování, na videu vyzývá i ostatní příslušníky armády, aby zběhli na druhou stranu. "Přechod k demokracii se bezprostředně blíží," uvedl Yanez. Madura označil za diktátora a Guaidóa naopak za svého prezidenta. Zda je stále ve Venezuele, nebo již zemi opustil, nebylo jasné. Jak na videu rovněž tvrdí, že "90 procent" příslušníků armády v zemi je proti Madurovi. Armádní velení generála nedlouho poté ve svém prohlášení na twitteru obvinilo z velezrady.

V krátkém telefonátu s reportérem agentury AP, z kolumbijského čísla, Yanez potvrdil pravost videa. Jak nicméně sdělil, žádné další vyjádření poskytovat nebude až do chvíle, než k tomu dostane povolení od "velitele ozbrojených sil, kterým je prezident Juan Guaidó".

Podpora armády je klíčová

Generál rovněž vyzval své armádní kolegy, aby se zúčastnili dnešní masové demonstrace pořádané venezuelskou opozicí. Podpora armády je pro změnu režimu v této jihoamerické zemi klíčová. Mnozí očekávají, že dříve či později se armáda na stranu opozice přidá. I armádní velení totiž postihne vysychání zdrojů státních příjmů. Jako protiakci svolala manifestace i vládní socialistická strana - na dnešek totiž připadá 20. výročí nástupu do úřadu zesnulého levicového prezidenta Huga Cháveze.

Lísdr opozice Juan Guaidó s chotí

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Guaidó před desítkami tisíc svých příznivců uvedl, že do hlubokou ekonomickou krizí zmítané země během několika příštích dní začne proudit humanitární pomoc. Potřebné potraviny a léky se do země dostanou přes přechod ze sousední Kolumbie.

Šéf opozicí ovládaného parlamentu Guaidó se tento měsíc prohlásil úřadující hlavou státu a podporu mu vyjádřila řada zemí regionu i Spojené státy. Pětatřicetiletý politik se pomocí demonstrací snaží přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat novou hlavu státu. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků