Hlavní obsah
James "Whitey" Bulger na snímku z roku 2011 Foto: Handout, Reuters

Léta vraždil i donášel policii. Teď našli šéfa bostonského podsvětí Bulgera mrtvého ve vězení

Jeden z nejznámějších zločinců Spojených států James „Whitey” Bulger byl nalezen mrtev ve vězení, kde si odpykával doživotní trest. List The Boston Globe s odvoláním na své zdroje napsal, že byl devětaosmdesátiletý boss bostonského podsvětí zavražděn.

James "Whitey" Bulger na snímku z roku 2011 Foto: Handout, Reuters
Léta vraždil i donášel policii. Teď našli šéfa bostonského podsvětí Bulgera mrtvého ve vězení

Před pěti lety byl Bulger odsouzen k dvojnásobnému doživotnímu trestu za jedenáct vražd, vydírání a praní špinavých peněz. Zločinec neblaze proslulý po celých Spojených státech byl nedávno převezen do přísně střežené věznice Hazelton ve státě Západní Virginie. Úřady podle agentury AP potvrdily jeho úmrtí, verzi o vraždě však nekomentovaly.

Bulgerův gang Winter Hill (Zimní kopec) řádil v Bostonu hlavně v 70. a 80. letech. Kápo byl usvědčen z 31 ze 32 činů, z nichž ho prokurátoři obviňovali. Podle soudních spisů škrtil, mrzačil a střílel všechny, které pokládal za potenciální soupeře, policejní informátory či prostě nepohodlné svědky. Sám přitom donášel informace policii.

Dlouhá léta se mu dařilo vězení vyhýbat. Téměř dvě desetiletí žil na útěku před zákonem, vraždil potenciální svědky a korumpoval policisty. K jeho zadržení vedl tip od bývalé královny krásy Islandu v roce 2011, kdy jej spravedlnost dopadla v kalifornské Santa Monice, kde žil se svou dlouholetou přítelkyní.

Jeho příběh dlouho fascinoval americká bulvární média a inspiroval spisovatele či filmaře. Ve zřejmě nejznámějším zpracování Bulgerových osudů, kterým byl film Martina Scorseseho Skrytá identita z roku 2006, jej ztvárnil Jack Nicholson.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků