Hlavní obsah

Kosmonautům se na vesmírné stanici porouchal jediný záchod

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) hlásí kuriózní problém - porouchal se její jediný záchod. NASA tak možná bude muset do programu letu raketoplánu Discovery přidat i neplánovaný instalatérský zásah. Než Discovery příští týden přiletí, budou se tři kosmonauti muset spokojit s provizorním systémem, kdykoli se jim bude chtít "na malou", informovala agentura AP.

Kosmonautům se na vesmírné stanici porouchal jediný záchod

Sedm let starý záchod ruské výroby se porouchal minulý týden, když ho používal jeden ze členů posádky. Podle NASA přestal fungovat motorek zajišťující nasávání tekuté složky odpadu a jediným štěstím je, že sekce toalety pobírající tuhé části funguje normálně. Ruští oficiální činitelé příčinu poruchy zatím neznají a posádka ji nebyla schopná odstranit.

Posádka, kterou nyní tvoří dva ruští a jeden americký kosmonaut, od poruchy používala toaletu v návratovém modulu Sojuz, ale ta má jen omezenou kapacitu. Nyní jim slouží záložní vakový sběrný systém, který je možné připojit k porouchané toaletě.

"Jako v jakémkoli jiném domě je důležitost funkční toalety naprosto zjevná," řekl mluvčí NASA Allard Beutel.

Kam přibalit součásti toalety?

Raketoplán Discovery už je připraven k nové misi. Odstartovat má v sobotu 31. května a po dvoudenním letu by se měl spojit s ISS. NASA nyní zvažuje, zda do nákladu přidat součástky na opravu toalety, ale ocitla se v nezvyklé a komplikované situaci.

Nosnost raketoplánu je omezená a rozložení nákladu pečlivě vypočítané, a proto je problematické rozhodnout, kam by se tyto součástky měly dát, upozornil mluvčí Kennedyho vesmírného střediska Bill Johnson.

V Discovery už je naložena hlavní část japonské laboratoře Kibo, která váží 14.515 kilogramů. Je tak velká, že bylo nutné upravit vnitřní prostory raketoplánu, aby se do něj vůbec vešla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků