Hlavní obsah
Bývalý policista z Minneapolis Thomas Lane Foto: HCSO, Reuters

Jednoho z policistů stíhaných za smrt Floyda pustili z vazby. Zaplatil kauci 17 milionů

Jeden ze čtyř nyní již bývalých minneapoliských policistů stíhaných v případu smrti černocha George Floyda byl propuštěn na kauci. Thomas Lane, kterého americká prokuratura obvinila z napomáhání vraždě, opustil vazbu po složení 750 000 dolarů (17,6 milionu korun), uvedla ve středu agentura Reuters, která se o původu peněz nezmínila.

Bývalý policista z Minneapolis Thomas Lane Foto: HCSO, Reuters
Jednoho z policistů stíhaných za smrt Floyda pustili z vazby. Zaplatil kauci 17 milionů

Lane spolu s dalšími dvěma kolegy podle prokuratury napomohli vraždě tím, že nezastavili policistu Dereka Chauvina, který při zásahu v Minneapolisu Floydovi klečel takřka devět minut na krku, i když si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Chauvin čelí obvinění z vraždy.

Floydova smrt vyvolala v USA nevídanou vlnu demonstrací proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, protesty v mnoha městech přerostly v násilnosti.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zákrok policistů proti Georgi Floydovi a co mu předcházelo

Video: DRAGON WOK/DARNELLA FRAZIER, AP

Všechny čtyři policisty policie po incidentu propustila ze svých řad. O několik dní později byl zadržen a obviněn z vraždy Chauvin, následně z napomáhání vraždě i jeho tři kolegové Thomas Lane, J. Kueng a Tou Tha.

Pro Chauvina stanovil soud výši kauce na 1,25 milionu dolarů (29 milionů korun) a pro zbývající trojici milion dolarů (23,5 milionu korun).

V případě splnění dalších podmínek, jako jsou mimo jiné odevzdání cestovních dokladů, závazek neopustit americký stát Minnesotu či odevzdání případných zbraní, se kauce sníží na jeden milion pro Chauvina a 750 000 dolarů pro ostatní. Lane k propuštění využil kauci se splněním podmínek.

Thomas Lane na obrázku od soudu

Foto: Cedric Hohnstadt Illustration, Reuters

Laneův právní zástupce Earl Gray médiím řekl, že jeho klient se snažil Floydovi pomoci. Uvedl také, že byl teprve čtvrtým dnem v práci a že Chauvin byl jeho školitel, kterého měl poslouchat.

„Co měl můj klient udělat, když ne poslouchat školícího důstojníka?” řekl Gray. Laneův právník nyní podle médií připravuje žádost o stažení obvinění.

Čteřice obviněných minneapoliských policstů Derek Chauvin, Tou Thao, J. Alexander Kueng a Thomas Lane

Foto: HCSO, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků